''Καταραμένε Παπαδόπουλε...''

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

''Καταραμένε Παπαδόπουλε...''

Δημοσίευση από PREDATOR »

''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

........
e-HAF Admin
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

.................................................ακριβώς....
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Ναι...
Για την Κύπρο δεν λέει τίποτα....
Οπως δεν λέει οτι τότε μπορούσαν να πάνε όλοι κοινωνικό τουρισμό στην Μακρόνησο και σε άλλα εξωτικά νησιά με έξοδα του κράτους ενώ σήμερα αν θέλεις να τα επισκεφτείς πληρώνεις τσουχτερό εισητήριο...καθώς και πολλά άλλα...
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

κάτι ξέραν τότε....είδαμε την τώρα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ των 30ΔΙΣ ΜΕΙΩΝ
e-HAF Admin
Phantomphlyer
Δημοσιεύσεις: 603
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2007, 00:11

Δημοσίευση από Phantomphlyer »

cosa έγραψε:Ναι...
Για την Κύπρο δεν λέει τίποτα....
ο Ιωαννιδης ηταν πανω τοτε... :P :P :P
ΕικόναΕικόνα
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Εγώ απλά πόσταρα κάτι....να κάνουμε ο καθένας την κριτική του...Δεν είμαι ούτε φασίστας, ούτε σοσιαλιστής, ούτε δεξιός, ούτε ΚΚΕ, ούτε τίποτε....Δεν ανήκω πουθενά, απλά καλό είναι να βλέπουμε ΠΑΝΤΑ και την άλλη όψη του νομίσματος... Η δικτατορία είχε καλά και κακά.....Πολλά περισσότερα τα κακά, δεν διαφωνώ.... Αλλά ΜΗΠΩΣ -ΛΕΩ- ΜΗΠΩΣ τότε κάποια πράγματα δούλευαν? Λέω εγώ ο ''κακός'' τώρα...αναρωτιέμαι...

Για ποιά δημοκρατία και ελευθερία λόγου μιλάμε πια? Για το ότι έχουμε καταντήσει στρατιωτάκια και ακολουθουμε διάφορα ''χρώματα'', γιατί έτσι μάθαμε από την οικογένειά μας (γιατί μην μου πει κανείς, ότι είχε πολιτική κρίση στα 18 του, απλά ΘΑ ΓΕΛΑΣΩ ΤΡΑΝΤΑΧΤΑ)?
Γιατί όλο και κάποιος θα μας έχει ''τάξει'' κάτι στο μέλλον (εύρεση εργασίας)?
Για ποια δημοκρατία μιλάμε όταν υπάρχουν άνθρωποι στην δική μου ηλικία που όσο και αν προσπαθούν, όσο και αν έχουν μοχθήσει, ''τρώνε πόρτα'' γιατί απλά δεν υπάρχει αξιοκρατία ΠΟΥΘΕΝΑ???
Για ποιά δημοκρατία μιλάμε, όταν γίνονται τόσα και μένουμε αμέτοχοι???
Απλά θέτω κάποια ερωτήματα....και βάζω προβληματισμούς (όχι διαφορετικούς από αυτούς που σίγουρα έχετε πολλοί από εσάς, μιας και η ehaf αποτελείται στο μεγαλύτερο μέρος της από νέα παιδιά)...Ο νοών νοείτο...
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
StarBlack1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2009, 17:58
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από StarBlack1 »

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Είπαμε, το νόμισμα έχει 2 όψεις...Ο καθείς επιλέγει ποιό από τα 2 θα ακολουθήσει, έχοντας υπόψην πάντα και τα 2... Εγώ μια φορά δεν είχα ''ονειρευτεί'' ΑΥΤΗ την ''δημοκρατία''...
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Μόλις διάβασα το άρθρο που πόσταρε ο Βασίλης.

Το πως έχουν καταντήσει την χώρα αυτή τα δύο μεγάλα κόμματα είναι δεδομένο....
Η ρίζα του προβλήματος ξεκινάει απ το σπίτι και αυξάνετε στα πανεπιστήμια με τα κόμματα. ΠΑΣΠ ΔΑΠ ΚΝΕ κτλ...

Αν αυτά δεν καταργηθούν... θα συνεχίσουμε να έχουμε κομματόσκυλα και ανθρώπους που νοιάζονται για το τομάρι τους.... Δυστυχώς ακόμα και σήμερα υπάρχουν άτομα που φανατίζονται βάφονται και κυματίζουν σημαιάκια των κομμάτων και όχι την Ελληνική σημαία... Άσε που και αυτή να κυματίζουν... την έχουν για μόστρα... ΟΥΤΕ που πιστεύουν σε αυτή...

Τώρα για το θέμα της Χούντας. ΝΑΙ είχε τα καλά της και τα αρνητικά της. Κομπίνες γίνανε και επι χούντας... ΑΛΛΑ!... τότε είχαμε μια Ελλάδα καθαρή... Τρώγαμε Ελληνικά καθαρά προϊόντα, καθαρός αέρας, Ελληνικά εργατικά χέρια!.... Μπορεί να μην είχε την ελευθερία και δημοκρατία στην καθημερινότητα μας, να είσαι σπίτι νωρίς γιατί μετά υπήρχε αστυνομία και σε μάζευε... ΑΛΛΑ είχαμε παιδεία είχαμε στρατό που δούλευε που είχε δύναμη. Είναι πολλά... τα συν είναι πολλά τα πλιν...

Το θέμα είναι οτι ΤΩΡΑ δεν έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

Η δημοκρατία είναι το πολίτευμα όπου η εξουσία πηγάζει από τον λαό, ασκείται από τον λαό και υπηρετεί τα συμφέροντα του λαού. Κεντρικό χαρακτηριστικό της δημοκρατίας είναι η λήψη αποφάσεων με ψηφοφορία: των πολιτών, στην άμεση δημοκρατία, ή κάποιων αντιπροσώπων τους, στην αντιπροσωπευτική δημοκρατία.

ΑΥΤΗ η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στην Ελλάδα δεν υπάρχει...

Μπορούμε να δούμε ότι ο ορισμός της δημοκρατίας, όπως δίνεται πιο πάνω, έχει τρία μέρη:

* Η εξουσία πηγάζει από τον λαό. Αυτό σημαίνει, κι αν πάρουμε σαν δεδομένο ότι η λειτουργία του πολιτεύματος θα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων την ύπαρξη κυβέρνησης, ότι για να είναι η κυβέρνηση δημοκρατική θα πρέπει να είναι δημοφιλής, ή τουλάχιστον να τυχαίνει της αποδοχής των πολιτών. Ή αλλιώς αντλεί τη νομιμότητα της από το λαό.
* Η εξουσία ασκείται από τον λαό. Αυτό σημαίνει ότι για να είναι ένα πολίτευμα δημοκρατικό θα πρέπει με κάποιους τρόπους να εξασφαλίζει τη συμμετοχή των πολιτών στις πολιτικές διαδικασίες, τις διαδικασίες διακυβέρνησης και λήψης αποφάσεων. Για παράδειγμα, πέρα των εκλογών ανάδειξης των οργάνων της πολιτείας, αυτό μπορεί να σημαίνει τη διενέργεια δημοψηφισμάτων.
* Η εξουσία εξυπηρετεί τα συμφέροντα του λαού. Αυτό σημαίνει ότι τα όργανα της πολιτείας που είναι φορείς εξουσίας (κυβέρνηση, βουλή κ.ο.κ.) πρέπει να υπηρετούν και να προασπίζουν τα συμφέροντα του συνόλου της κοινωνίας, και όχι π.χ. κάποιου εκτός της κοινωνίας ή π.χ. κάποιων μόνο τμημάτων της. Για παράδειγμα, αυτό μπορεί να σημαίνει ότι πρέπει να επιδιώκουν την ευρύτερη δυνατή συναίνεση. Επίσης σημαίνει ότι ταυτόχρονα με την αρχή της πλειοψηφίας πρέπει να υπάρχουν μηχανισμοί που προασπίζουν τα συμφέροντα της μειοψηφίας.


Αν υπάρχει τέτοια Δημοκρατία στην Ελλάδα, ελάτε να μου την δείξετε...

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
StarBlack1
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2009, 17:58
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από StarBlack1 »

O MicaGR έθεσε το θέμα στη απόλυτα σωστή του βάση!

Προσωπικά προτιμώ να περιμένω και να ελπίζω ότι θα έρθει κάποιος που θα φέρει την πραγματική Δημοκρρατία, από το να ... μακαρίζω τη Χούντα, την οποία δεν έζησα για να έχω το δικό μου βίωμα. Ότι καλό έγινε κατά την περίοδο της 7ετίας μετριέται μόνο μέσα από τα κυβικά μπετον που χύθηκαν, τα χιλιόμετρα πίσσας που έπεσαν (ο βόρειος όδικό ςάξονας Κρήτης έγινε επί Παττακού επειδή ο ίδιος είναι από το Ρέθυμνο, τον ίδιο δρόμο χρησιμοποιούμε και σήμερα...) και άλλα έργα υποδομής. Ναι έγιναν. Ναί υπήρχε ανάπτυξη (ως ένα βαθμό).

Μα ρε παιδιά δεν συγκρίνεται τίποτα απ' όλα αυτά με την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Την ελευθερία του να είμαστε σήμερα εμείς εδώ και να καταθέτουμε τις απόψεις μας... Την ελευθερία του να έχουμε άποψη, να την λέμε και να τη φωνάζουμε... Όχι να την μουρμουρίζουμε μέσα από τα δόντια μας γιατί δεν ξέρουμε αν ο διπλανός μας είναι χαφιές.

Να μπορούμε ελεύθερα να λέμε αυτό που πιστεύουμε για οτιδήποτε γίνεται γύρω μας, χωρίς μια κουβέντα να καθορίζει αν θα περάσουμε τις επόμενες διακοπές μας σε κάποιο ξερονήσι...

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό από αυτό...

Ναι, ζούμε μέσα στη σαπίλα...Μα φταίμε όλοι που θέριεψε στη χώρα μας αυτό το τέρας, κι ας μη μας αρέσει να το ακούμε... Ποιοι ψηφίζουν στην τελική; Ποιοι έχουν το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεστε;

Στην περίπτωση της Ελλάδας, δεν ισχύει ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.... Δυστυχώς εδώ το ψάρι βρωμάει από την ουρα...

Και άρχισε να βρωμάει όχι χθες ή προχθες, αλλά από την στιγμή που η περίεργη ράτσα μας, άρχισε να αντιλαμβάνεται ότι η εξουσία είναι το "ανοικτήρι" για το βάζο με το μέλι...
Και αυτό έγινε λίγους(!) μήνες μετά την επανάσταση του '21...
ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

StarBlack1 έγραψε:Προσωπικά προτιμώ να περιμένω και να ελπίζω ότι θα έρθει κάποιος που θα φέρει την πραγματική Δημοκρρατία, από το να ... μακαρίζω τη Χούντα, την οποία δεν έζησα για να έχω το δικό μου βίωμα.
Περίμενε και αν δεις αλλαγές, εμένα τρύπα μου την μύτη. Κάποτε κάποιος είπε ''προσπάθησε να ξεχάσεις τα όνειρα που είναι απραγματοποίητα''...Ο νοών νοείτο.
Δεν ΜΑΚΑΡΙΣΕ κανείς την χούντα....Και εδώ ''κολλάει'' το παράδειγμα του ''μισοάδειου ή μισογεμάτου''... Έξυπνο παιδί είσαι, θα καταλάβεις επίσης τί εννοώ...

StarBlack1 έγραψε:Ότι καλό έγινε κατά την περίοδο της 7ετίας μετριέται μόνο μέσα από τα κυβικά μπετον που χύθηκαν, τα χιλιόμετρα πίσσας που έπεσαν (ο βόρειος όδικό ςάξονας Κρήτης έγινε επί Παττακού επειδή ο ίδιος είναι από το Ρέθυμνο, τον ίδιο δρόμο χρησιμοποιούμε και σήμερα...) και άλλα έργα υποδομής. Ναι έγιναν. Ναί υπήρχε ανάπτυξη (ως ένα βαθμό).
ΑΚΡΙΒΩΣ....Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας....Το αναφέραμε ΚΑΙ εγώ ΚΑΙ ο Μιχάλης παραπάνω.''Έγιναν και καλά, αλλά και κακά''.


StarBlack1 έγραψε:Την ελευθερία του να είμαστε σήμερα εμείς εδώ και να καταθέτουμε τις απόψεις μας... Την ελευθερία του να έχουμε άποψη, να την λέμε και να τη φωνάζουμε... Όχι να την μουρμουρίζουμε μέσα από τα δόντια μας γιατί δεν ξέρουμε αν ο διπλανός μας είναι χαφιές.
ΚΑΙ? Ποιά είναι η ουσία? Βλέπεις να αλλάζει κάτι? Δεν λέω να επιστρέψουμε στην χούντα, αλλά βλέπεις εσύ καμιά ριζική αλλαγή ουσίας? Εγώ όχι..και ούτε πρόκειται...Τότε, όπως λες μουρμούριζε κανείς γιατί δεν ήξερε αν ο διπλανός του ήταν χαφιές. Τώρα ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΑΔΑΕΙΣ ΚΑΙ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ: ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΑΣ! Συν τοις άλλοις, ότι νιώθεις -θα το πω-BIP, αλλά εκείιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, δεν κάνεις κάτι να το αλλάξεις αυτό.. Ανέχεσαι κάθε μέρα τα τόσα ΨΕΜΜΑΤΑ ΧΡΟΝΩΝ που σου λένε, αλλά κάθεσαι αδιάφορος και αναμένεις τον ''σωσσία'' από την ''πραγματική Δημοκρατία'' να έρθει να σε σώσει (το Β' πρόσωπο δεν μιλάει σε εσένα ατομικά)...Και ερωτώ: Μήπως ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΜΕ τελικά?


StarBlack1 έγραψε:Να μπορούμε ελεύθερα να λέμε αυτό που πιστεύουμε για οτιδήποτε γίνεται γύρω μας, χωρίς μια κουβέντα να καθορίζει αν θα περάσουμε τις επόμενες διακοπές μας σε κάποιο ξερονήσι... Δεν υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό από αυτό...
Η νέα μορφή ''χούντας'' σίγουρα δεν θα έχει τέτοιου είδους ''πρότυπα''... Να 'σαι σίγουρος. Γιώργο ο έλληνας δεν βάζει μυαλό, οπότε ο βούρδουλας είναι απαραίτητος ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.... Και ΟΧΙ, δεν αναφέρομαι στην χούντα καθ' αυτή, αλλά σε ΕΝΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΣΤΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΕΛΕΓΚΤΙΚΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΥΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ!!! (Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε?)


StarBlack1 έγραψε:Ναι, ζούμε μέσα στη σαπίλα...Μα φταίμε όλοι που θέριεψε στη χώρα μας αυτό το τέρας, κι ας μη μας αρέσει να το ακούμε... Ποιοι ψηφίζουν στην τελική; Ποιοι έχουν το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεστε;
Στην περίπτωση της Ελλάδας, δεν ισχύει ότι το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.... Δυστυχώς εδώ το ψάρι βρωμάει από την ουρα...
Και άρχισε να βρωμάει όχι χθες ή προχθες, αλλά από την στιγμή που η περίεργη ράτσα μας, άρχισε να αντιλαμβάνεται ότι η εξουσία είναι το "ανοικτήρι" για το βάζο με το μέλι... Και αυτό έγινε λίγους(!) μήνες μετά την επανάσταση του '21...
ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ φταίμε για αυτό το δημιούργημα...Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! Το θέμα είναι ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...Όχι να αναλλωνόμαστε στο ποιός φταίει (κλασική ελληνική αντίδραση...)
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

1. Είμαστε ελεύθεροι τελικά σαν Έλληνες ;

2. Μπορούμε να κάνουμε τίποτα ;

3. Τι ;

4. Σε λίγο ούτε σαν λέξη δεν θα υπάρχει το Έλληνας
e-HAF Admin
Greg
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 25 Σεπ 2006, 11:26
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Greg »

Μπορείτε την Δευτέρα να μπείτε TS .Έχει ελεύθερη πτήση για όλους :)

Μη γκρινιάζετε ρε.Τι δε μπορείτε να κάνετε?
PREDATOR
Δημοσιεύσεις: 3310
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2004, 20:27

Δημοσίευση από PREDATOR »

Ευχαρίστως Greg, αλλά δεν θα είμαι homebase ώστε να μπορέσω να λάβω μέρος ;)
''TRAIN AS YOU WILL FIGHT''
HAF
Απάντηση