Πληρώνετε διόδια;

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Φίλε sungsam όταν επειδή κάποιοι είναι ανίκανοι και επικίνδυνοι, θα μείνεις 36 ώρες αποκλεισμένος στο αυτοκίνητο σου με την γυναίκα σου και τα παιδιά σου μέσα, χωρις φαγητό και νερό μαζί με άλλες 3000 ατομα,με θερμοκρασίες κάτω απο το 0, 90 χιλιόμετρα απο την Αθηνα λίγο έξω απο τα διόδια της Τραγάνας, και όταν αμέσως μετά την απεγκλωβισή σου απο ερπιστριοφόρα του στρατού πλέον, σου ζητήσουν να πληρώσεις διόδια τότε έλα να μου πεις για το αίσθημα δικαιοσύνης μου και τα 700 που παίρνει ο κάθε κ@@γιόλης.
Μέχρι τότε δεν ακούω τίποτα απο κανέναν.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

cosa έγραψε:.... έλα να μου πεις για το αίσθημα δικαιοσύνης μου και τα 700 που παίρνει ο κάθε κ@@γιόλης.
Μέχρι τότε δεν ακούω τίποτα απο κάνέναν.
Είσαι λάθος και το ξέρεις. Δεν φταίει ο υπάλληλος που κάνει την δουλειά του εκεί. Ακολουθεί εντολές απο άνωθεν.
Ή θα τις κάνει ή θα πάει σπίτι του. Οι προϊστάμενοι και διευθυντές των εταιρειών είναι που φταίνε.

Αυτό που λες είναι πολύ κακό... για να μην το πω διαφορετικά & πιο σκληρά. Υπάρχουν υπάλληλοι στον δρόμο προς Θεσσαλονίκη και προς Πάτρα που σου ανοίγουν και την μπάρα!
Μην κρίνεις τους ανθρώπους έτσι. Κρίνε αυτούς που πρέπει. ΝΑΙ δεν αντιλέγω πως υπάρχουν και υπάλληλοι σε διόδια που το παίζουν τσαμπουκά και εξουσία.
Μην πέφτεις στο επίπεδο τους. Γνωρίζεις το Σύνταγμα γνωρίζεις τα δικαιώματα σου, σπρώχνεις την μπάρα και δεν την σηκώνεις... την σπρώχνεις και περνάς.

Η μπάρα για λόγους ασφαλείας με μια μικρή πίεση προς τα μπροστά ανοίγει. Μπορείς να πλησιάσεις με το αυτοκίνητο σου και με το χέρι σου απ το παράθυρο να την ανοίξεις. Σε περίπτωση που το αυτοκίνητο σου το καπό είναι πιο κάτω απ την μπάρα. Αλλιώς κατεβαίνεις και ανοίγεις.

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
coursaros
BANNED
BANNED
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 11 Μαρ 2010, 14:22

Δημοσίευση από coursaros »

Το λοιπόν απαντώ:

Καλως να μην πληρώνουμε,καλώς όμως και το να μην μεγαλώσουμε την δυάλυση της χώρας...

Ρε παιδιά προσωπικά γιαυτό παραπάνω ρώτησα για την
Αττική γιατι ναι εκει ασχετα τις πουστιές που παιζουν με το Δημόσιο αξίζει ο δρόμος και οποιαδήποτε αντίσταση η μη πληρωμή ειναι χωρίς νόημα...
Στον Εθνικό όμως ουτε λόγος...Εγω τοσα χρόνια πληρώνω ΦΠΑ,Τέλη κυκλ,και ενα σωρό σκατοέγραφα που ειναι δεδουλευμένα μου χρήματα με ιδρώτα για να μπώ εθνικό και να σπασω το αμάξι σε μια τρύπα???και να μην με κοιτάξει κανείς???Την άλλη ρίχνει μια βροχή και μένουμε κολημμενοι λόγω πλημύρας 100 αυτοκίνητα 8 ώρες...ε συγνώμη τότε ενοείται και δεν θα πληρώσω φράγκο!!
Αν υπάρχουν ευσυνήδητοι πολίτες που τα σκάνε αυτοί ειναι ανθρωποι με παχουλούς μισθούς και άνθρωποι που το μονο που τους νοιάζει ειναι να ειναι σπιτάκι τους να μην τους ενοχλούν,και ας δυαλύεται η ΕΛΛΑΣ.
Αν αυτοι θεωρούν τους εαυτούς τους κορόιδα που εγω δεν πληρώνω και αυτοι τα σκάνε για λόγους ηθικής και βλακειας ε ΝΑΙ ειναι μεγαλα κοροιδα που του κλέβουν και χαζοκοιμούνται!!!
Δηλαδη τι να λέμε...εγω ειμαι των 800 ευρώ, με κλέβουν με το ΦΠΑ,με την βενζινη, με τόσα άλλα σε σημειο που ειναι σαν ο μισθός μου να εχει πέσει στα 600,μετα με κλέβουν με το κολπο του πληθορισμού που οχι μονο ειναι στα υψη αλλά μας δουλευουν και τον βγάζουν με δηθεν αγαθά πρωτης αναγκης και οχι όλα (για ψαχτε το...) και μετά εγω τί???
Να πληρώνω τους νομιμους κλέφτες μου...ασε ρε!!!!

Και για να μην ξεχνάμε και την τέχνη μας...φίλε Τίμο και Mica προταιρεότητα έχει ο Πάγκαλος και μερικοι δηθεν ευσυνήδητοι πολίτες...
Λές να τους βάλω στην πλατεία να πάμε κανα Comao ετσι και να τους ντυσω με παρδαλα ρουχα(DDS)???
Eυκολααααααααααα!!!!!
Και για τους Μιραζάκηδες ...παιδιά προβείτε σε ταράτσες και τραβάτε φώτο...τις χρειάζομαι...Ξέρεται πόσο ωραία η κεφαλή του SCALP ακολουθεί στο μνημονικό της
Μιχαλακοπούλου-Βασιλής Σοφίας-Σύνταγμα???Και ξέρεται πόσο όμορφα κάνει σε Point-Track -Capture τον Πάγκαλο????? :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Μica ήμουν εκεί το έζησα και γνωρίζω πράγματα που δεν γνωρίζεις. Δεν αμολάω ύβρεις απο την αγανάκτηση προς πάσα κατεύθυνση. Οτι λέω για τον υπάλληλο ισχύει κατά γράμμα και δεν είναι τυχαίο. Φυσικά όπως λες ευθύνη είχαν και οι προισταμενοι τους και άλλοι ακόμα πιο πάνω.
"Πολύ κακό... για να μην το πω διαφορετικά & πιο σκληρά" ήταν αυτό που έπαθα τότε και όχι αυτό που λέω τώρα.Πίστεψε με.

Πάντως για το θέμα που συζητάμε το παράδειγμα σου με το τυροπιτάδικο τα λέει όλα.Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

coursaros έγραψε:....
Ρε παιδιά προσωπικά γιαυτό παραπάνω ρώτησα για την
Αττική γιατι ναι εκει ασχετα τις πουστιές που παιζουν με το Δημόσιο αξίζει ο δρόμος και οποιαδήποτε αντίσταση η μη πληρωμή ειναι χωρίς νόημα...
Συμφωνώ σε αυτά που είπες...
Όσο για το σχόλιο σου για την Αττική Οδό, θα πω το εξής. Πληρώνουμε ένα δρόμο που αξίζει κ είναι Ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Επίσης τα διόδια τους σε σχέση με την Εθνική Οδό, δεν είναι στα ύψη. Το μοναδικό πρόβλημα στην Αττική Οδό είναι ΟΤΙ... Αν βγεις κατα λάθος οδηγικό σε μια έξοδο, και πας να ΞΑΝΑ μπεις για να συνεχίσεις, ΤΟΤΕ θα ΞΑΝΑ πληρώσεις.

Μιας και μιλάμε για δρόμους και διόδια... κράζετε το σύστημα.
Εγώ θα κράξω εσένα οδηγέ... Που οδηγείς με το κινητό στο χέρι, που οδηγείς στην λωρίδα εκτάκτου ανάγκης, και πολλά αλλα. Ας δούμε λοιπόν τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΑΛΙΑ πως είμαστε στους δρόμους, και μετά να κρίνουμε αυτούς που δεν πληρώνουν διόδια γιατί δεν αντέχει άλλο η τσέπη τους.

Και αν το πάμε στο θέμα ΚΛΕΨΙΑΣ?
ΝΑΙ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΛΕΨΙΑ! ΚΛΕΒΩ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ... για να δούμε το κράτος που με κλέβει?

1) Βενζίνη
2) Διόδια
3) Τρόφιμα
4) Εφορία (κρατήσεις)
5) ΔΕΗ (πληρωμή ΕΡΤ)
6) Τέλη Κυκλοφορίας
7) Να πω κ άλλα?....

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

cosa έγραψε:Μica ήμουν εκεί το έζησα και γνωρίζω πράγματα που δεν γνωρίζεις. Δεν αμολάω ύβρεις απο την αγανάκτηση προς πάσα κατεύθυνση. Οτι λέω για τον υπάλληλο ισχύει κατά γράμμα και δεν είναι τυχαίο. Φυσικά όπως λες ευθύνη είχαν και οι προισταμενοι τους και άλλοι ακόμα πιο πάνω.
"Πολύ κακό... για να μην το πω διαφορετικά & πιο σκληρά" ήταν αυτό που έπαθα τότε και όχι αυτό που λέω τώρα.Πίστεψε με.
Σε καταλαβαίνω γιατί έχω πέσει και εγώ σε άτομα που με τσαμπουκά και άσχημο τρόπο εκφράζανε τι θα πάθω αν περάσω έτσι κτλ...
Πάντως για το θέμα που συζητάμε το παράδειγμα σου με το τυροπιτάδικο τα λέει όλα.Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα.
Ευχαριστώ πολύ... ήθελα με έναν απλό τρόπο να εκφράσω πως γίνεται το όλο σύστημα.... Πάντως αν θέλετε.. ελάτε μια βόλτα απ το τυροπιτάδικο που ΘΑ ανοίξω... :P

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
eth0
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 21 Ιαν 2009, 23:20

Δημοσίευση από eth0 »

Για την ολη ιστορια ξερω λιγα, αλλα αυτα τα λιγα τα ξερω καλα...
Η ιστορια ξεκινησε απο κατοικους των χωριων γυρω απο τα διοδια των Αφιδνων, που δε γουσταραν να πληρωνουν για να πανε στο σπιτι τους/δουλεια τους καθε μερα, ειδικοτερα, ο νομος λεει οτι πρεπει να πληρωνεις ενα Χ ποσο ανα χιλιομετρο, ο κομβος του Καπανδριτιου ειναι στα 200μ απο τα διοδια, δηλαδη αυτος που τον χρησιμοποιει, πληρωνει οσα πληρωνει ο αλλος που ερχεται απο τα προηγουμενα διοδια.
Τελος παντων, οι κατοικοι διαμαρυρηθηκαν, ειπαν τουλαχιστον δωστε μας εναν καλο, ασφαλη δρομο ωστε να μη πληρωνουμε διοδια (επισης νομοθεσια) αυτο δεν εγινε, οποτε ξεκινησε η ιστορια με τις μπαρες και τις καταληψεις.

Το θεμα ειναι ομως, και εδω συμφωνω με τον GrRhino, οτι στο βαγονι, πηδηξαν και λοιποι ελληνες (τσαμπατζηδες) οι οποιοι αρνουνται να πληρωσουν γιατι βαρεθηκαν να πληρωνουν. Οκ, καταλαβαινω την αγανακτηση του Ελληνα πολιτη, αλλα ολοι εχουμε υποχρεωσεις.
Θεωρω επισης ηλιθιο ενα κινημα που ειχε γινει προ καιρου, με κοσμο που αφηνε τα εισητηρια των μεσων μεταφορων στους σταθμους ωστε να τα παιρνει ο επομενος επειδη λεει οι τιμες ειχαν ακριβυνει... Μα αν η εταιρεια δει οτι τα εσοδα της πεφτουν επειδη πλεον αγοραζονται τα μισα εισητηρια, τοτε μαντεψτε τι θα κανει, ναι, θα ανεβασει κι αλλο τις τιμες.
Ας γινει ενα κινημα αυριο με ονομα "φοροι τελος" και να σταματησουμε ολοι να πληρωνουμε φορους με την ελπιδα οτι επειδη ειμαστε μπουγιο, δε θα μας κυνηγησουν ποτε. Δεν παει ετσι μαγκες, ολοι οι πολιτες, ολων των χωρων εχουμε υποχρεωσεις απεναντι στο κρατος. Και αν δε γουσταρετε, μην τους εκλεγετε καθε 4 χρονια. Ελεγα σε εναν συναδελφο οτι 2 οικογενειες ελεγχουν πολιτικα την Ελλαδα και γελουσε.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

το κίνημα δεν ξεκίνησε απο τα διόδια των Αφιδνών....αλλά απο τα διόδια Αθηνών Πατρών

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει, αλλά για να σου ζητήσει κάποιος να πληρώνεις διόδια θα πρέπει να:

- του παρέχεις μπάρες ασφαλείας μεταξύ των 2 ρευμάτων
- να έχεις επαρκή φωτισμό καθ όλη την διαδρομή
- να εχεις τουλάχιστον 2 λωρίδες κυκλοφορίας και μία Λ.Ε.Α.

Όταν ο Αθηνών Πατρών δεν έχει τίποτα απο αυτά, γιατί να πληρώσεις έναν δρόμο καρμανιόλα ;;;;
e-HAF Admin
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Συμφωνώ σε όσα γράψατε, εκτός από την υποτιθέμενη "κλεψιά". Στα τέλη κυκλοφορίας που πληρώνουμε από όταν αποκτήσουμε αυτοκίνητο, περιλαλμβάνεται και η συντήρηση των δρόμων, την οποία βεβαίως πληρώνουμε στον εργολάβο πληρώνοντας τα διόδια. Τα πληρώνουμε εις διπλούν δηλαδή.

Για τους υπαλλήλους των διοδίων, δεν καταλαβαίνω προς τι η χολή. Ο υπάλληλος βρίσκεται στο γκισέ γιατί η δουλειά του είναι να εισπράττει το αντίτιμο. Γιατί να στραφείτε εναντίον του;
Αν πάλι κάποιος είναι κατά φαντασίαν μπράβος, απλά σηκώνετε τη μπάρα χωρίς να γυρίσετε καν να τον κοιτάξετε. Τι θα σας κάνει;

Εδώ να πω ότι τόσο καιρό νόμιζα πως τα περιπολικά της Τροχαίας που συνηθίζουν να σταθμεύουν στους σταθμούς των διοδίων, βρίσκονταν εκεί ώστε να καταδιώξουν όποιον περνούσε χωρίς να πληρώσει. Ευτυχώς μια μέρα ερεύνησα το ζήτημα και κατάλαβα ότι πίστευα ανοησίες.

Επίσης για να αποτρέψουμε τη διάλυση της χώρας ως πολίτες, θα έπρεπε να πληρώνουμε 100,000 ευρώ το χρόνο σε φόρους ο καθένας.
Εγώ πάντως, αποδείξεις ζητάω πάντα. :lol: Από εκεί και πέρα δεν έχω μαγικές ικανότητες απεγκλωβισμού. Αναλαμβάνουν τα κεφάλια - και ας βρωμάνε.

Οι εισφορές μας έχουν κατασπαταληθεί σε χίλιες-δυο παράνομες και αντικανονικές διαδικασίες, οπότε μην περιμένετε ότι θα σωθούμε πληρώνοντας 2 και 3 ευρώ. Παράδειγμα σε ό,τι αφορά εμένα, τα ταμεία του ΝΑΤ. Απλά ας μην κάνουμε άλλο τα βόδια.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Anzac έγραψε: - του παρέχεις μπάρες ασφαλείας μεταξύ των 2 ρευμάτων

- να εχεις τουλάχιστον 2 λωρίδες κυκλοφορίας και μία Λ.Ε.Α.
Για κάτσε ρε Τίμο. Αν τα έχει αυτά ο δρόμος, πώς θα σε σκοτώσει ο απέναντι που κάνει προσπέραση ταυτόχρονα με εσένα;
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
coursaros
BANNED
BANNED
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 11 Μαρ 2010, 14:22

Δημοσίευση από coursaros »

Ναι μια χαρά αλλά με μια διευκρύνηση που κλεινει το ολο θεμα και όσα ειπώθηκαν απόλους μας...

Ναι οι πολίτες έχουμε υποχρέωση να πληρώνουμε καποια πράγματα και νε τηρούμε τους νόμους,κανεις δεν θέλει την αναρχία ουτε την εκμετάλευση...πού ομως???
Μήπως στην Ολανδία η κάπου αλού???Εκει θα πλήρωνα και με το παραπάνω για όλες τις υπηρεσίες με υποδομή και υπαλληλους με ευγένια,για τους δρόμους για μισθούς κτλ κτλ κτλ..

Στην Ελλάδα που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμια υποδομή και ΚΑΜΙΑ υπηρεσια να λειτιυργει σωστά,κανένας δρόμος και ειδικά του δημοσίου που να ειναι ασφαλών προδιαγραφών κτλ κτλ τκλ
ε...εκει δεν ειμαι υποχρεωμένος να πληρώσω και αν με δηθεν νομους πανε να με υποχρεώσουν ακόμα περισότερο οπου βρω ευκαιρια θα την σκαπουλάρω και δεν θα πληρώσω πάλι.Γιατί???
Γιατί όταν οι ίδιοι ειναι αυτοί που εχουν καταργήσει κάθε νόμο και καταπατήσει κάθε υποχρέωση που εχουν απεναντι σε μάς ,τους πολίτες να μας προσφερουν σωστες,ασφαλεις υπηρεσίες ε...εγω δεν θαμαι μια ζωη το θυμα να πληρώνω και να τηρώ τους νόμους των 2-3 νομοθετών που ανοικουν στην επιτροπή ΣΟΦΩΝ(ακου και ονομα που έχουν οι καρμυριδες)οι οποίοι στα 80 τους
πουλάνε στέρηση και καταπάτηση καθε κοινωνικού δικαιώματος στην ασφαλή και αξιπρεπή ζωή...γιατί και αυτοι οι χαραμοφάηδες με το γαλονάκι και τα 25 πτυχία δεν βγάζουν νομους βαση
επιστημονικής κατάρτησης και κινητρου και υγειές σκοπού για ενα σωστό σύνταγμα αλλά βγάζουν νόμους βαση οδηγιών , κατευθήνσεων και το τι γουστάρει ο καθε υπουργός "+ την μίζα".

Mε το μόνο που θα συμφωνήσω με σένα και με τον Νίκο είναι οτι πρέπει να αναλογιστούμε πως δεν κάνει σωστή την υπηρεσία μόνο η βιτρίνα το ωραίο και καθαρό κτήριο αλλά την κάνει ο σωστός ευγενικός,με αξιοπρέπεια υπάλληλος που παράλληλα θα ειναι και με σωστή κατάρτηση...και εκει ειναι που φταίμε εμείς...γιατί το ξερουμε όλοι πως και "μεις" της λουφας ημαστε,της αρπαχτής,και της κοπάνας και αμα πιεστείς κιόλας ε σου φταίνε οι υπόλοιιποι που κανονικά πρεπει να εξυπηρετήσεις..
Αρα ρε παιδιά ναι να δουμε την πάρτυ μας και το πως συντηρούμε μαι κατάσταση που μας βολεύει αλλά παράλληλα να δουμε και αντικειμενικα τη κλεψια και την εισβολή στην ζωή μας που γίνεται και μετα να σκεφτουμε για ενοχές και βλακείες που δεν πληρώνουμε π.χ διόδια, ή ΜΕΤΡΟ(το μετρό ειναι 80% σε όλα απο SIEMENS σας λέει κάτι αυτό????)

Εγω οτι ειχα να πω τοπα και αποσειρομαι απτην κουβέντα αυτή...διόδια όμως δεν θα ξαναπληρώσω..όπως και τέλη,ούτε αυτά πλήρωσα...και ας ψάχνονται
burgerstain
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 10 Ιαν 2010, 23:35
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από burgerstain »

MicaGR έγραψε:Αυτά γίνονται όταν δεν γνωρίζουμε το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΣ και τα δικαιώματα μας.

Πρώτον.
@burgerstain

Δεν είναι έτσι όπως τα λες.
Απαγορεύεται απο τον ΝΟΜΟ και το ΣΥΝΤΑΓΜΑ να επέμβει η οποιαδήποτε υπηρεσία ΔΗΜΟΣΙΟΥ. Η απόφαση της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων δεν έδωσε αυτή την άδεια ΑΛΛΑ για λόγους ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ να γίνεται η καταγραφή της πινακίδας.

Με βάση το ΣΥΝΤΑΓΜΑ λέει.Σ
σύμφωνα με το Σύνταγμα και τον ν.2225/1994 και συγκεκριμένα, με το άρθρο 14,
Η διάταξη προβλέπει ότι η εγκατάσταση και λειτουργία καμερών σε δημόσιους χώρους γίνεται μόνο από κρατικές αρχές και μόνο για πέντε περιοριστικά απαριθμούμενους λόγους: α) εθνική άμυνα, β) προστασία πολιτεύματος και αποτροπή προδοσίας της χώρας, γ) αποτροπή - καταστολή εγκλήμάτων επιβουλής της δημόσιας τάξης, δ) αποτροπή εγκλημάτων βίας, εμπορίας ναρκωτικών, κοινώς επικίνδυνων εγκλημάτων, εγκλημάτων κατά της ασφάλειας συγκοινωνιών και κατά της ιδιοκτησίας, "όταν με βάση πραγματικά στοιχεία συντρέχουν επαρκείς ενδείξεις ότι τελέσθηκαν ή πρόκειται να τελεσθούν τέτοιες πράξεις" και ε) τη διαχείριση της κυκλοφορίας.

Αυτά που γράφονται και λέγονται απο τα ΜΜΕ, γίνονται για εκφοβισμό και για προπαγάνδα.

Στους τόσους ΧΙΛΙΑΔΕΣ οδηγούς που έχουν περάσει, μέχρι σήμερα έχουν γίνει:
Αγωγές σε 25 άτομα από την Ολυμπία Οδο ΑΕ ως αντιπερισπασμός στην αίτηση ακύρωσης της εισπραξης διοδίων από την Κορίνθου-Πατρών, που υπέβαλλαν πολίτες και ο δικηγορικός σύλλογος Πάτρας και εκδικάζεται τελειωτικά το Μάιο του 2011.
εγω προσωπικα δεν προκειται να περασω απο διοδια(εκτος αν χρειαστει να παω καπου με αυτοκινητο και εχει διοδια για μια και 2 φορες δεν ειναι τπτ τα 2 ευρω) και ουτε προκειται να πληρωσω για να μπω στο χωριο μου. οσον αφορα τα πρωτα που εγραψες δεν το γνωριζω κ ευχαριστω για την πληροφορια.
απ οτι εψαξα ετσι λεγανε ομως. δεν ξερω ειναι λιγο μπαχαλο παντου θα βρεθει ενα παραθυρακι.
CHECK YOUR SIX FOR THE GREEKS
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

πάντως έχω να το λέω, οι υπάλληλοι της Αττικής οδού είναι ευγενέστατοι

δεν έχω ούτε μια περίπτωση να καταδείξω

δεν ξέρω για εσάς
e-HAF Admin
coursaros
BANNED
BANNED
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 11 Μαρ 2010, 14:22

Δημοσίευση από coursaros »

Same
GrRhino
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 17 Μάιος 2007, 15:20

Δημοσίευση από GrRhino »

Κατά τη γνώμη μου αυτός που δεν πληρώνει κλέβει το κοινωνικό σύνολο και τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου.

Για να φτιαχθεί ένας δρόμος χρειάζονται χρήματα. Πολλά χρήματα. Αυτά το κράτος, δηλαδή οι πολίτες, δεν μπορούν να τα διαθέσουν. Άρα θα φορολογήσουμε (με τα διόδια) τους χρήστες αυτής της υπηρεσίας και όχι όλους τους πολίτες, ώστε να βρεθούν αυτά τα χρήματα και να φτιαχθεί ο δρόμος. Και οι εταιρείες συμμετέχουν στην χρηματοδότηση αυτή με δικά τους κεφάλαια. Όταν αποπληρωθεί το κόστος κατασκευής του δρόμου και βγει ένα εύλογο κέρδος για τα κεφάλαια των εργολάβων, ο δρόμος θα επιστρέψει στο κοινωνικό σύνολο και λογικά τα διόδια θα περιοριστούν για τη συντήρηση του δρόμου.

Όποιος έχει αντίρρηση για το μοντέλο αυτής της ανάπτυξης ή τον τρόπο/ποιότητας κατασκευής των δρόμων μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια (είτε μόνος του είτε ως κίνημα) για να δικαιωθεί. Να θεωρεί όμως ότι ο καθένας μπορεί να αυτοδικεί και να πληρώνει όπως νομίζει τις υποχρεώσεις που έχει με βάση τους νόμους του κράτους, θα μας οδηγήσει στην αναρχία. Επειδή δε όλα αυτά τα κινήματα στραβώνουν στην πορεία και τα καπελώνουν οι επιτήδειοι βρήκαμε με διάφορες δικαιολογίες (που πάντα στα αυτιά του τζαμπατζή Έλληνα ακούγονται πειστικότατες) πρόφαση να μην πληρώνουμε στο Μετρό, στην Άττική Οδό, στα υπόλοιπα μέσα μεταφοράς κλπ.

Συγχαρητήρια λοιπόν σε όσους δεν πληρώνουν, αλλά είναι απόλυτα βέβαιο ότι στη δημοκρατία το κράτος δικαίου θα υπερισχύσει και εν τέλει όλοι θα συμμορφωθούν στις υποχρεώσεις τους.

Υ.Γ. Ειδικές περιπτώσεις κατοίκων μπορούν να εξεταστούν αλλά σε καμία περίπτωση αυτή η αναρχία.
Απάντηση