Πληρώνετε διόδια;

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Πληρώνετε διόδια;

Δημοσίευση από gerodinis »

Εγώ πάντως μετά από δύο χρόνια αυτοκίνησης, σταμάτησα από την περασμένη εβδομάδα να πληρώνω.

Το πιο ωραίο ήταν σήμερα. Αφού είπα στην υπάλληλο ότι αρνούμαι να πληρώσω, οπότε και σήκωσα τη μπάρα μόνος μου, ο από πίσω που περίμενε πλήρωσε κανονικά. Φαντάζομαι κάθε ευσυνείδητος πολίτης έχει χρέος να καταβάλλει τους... "φόρους" του στον τάδε εργολάβο.
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
coursaros
BANNED
BANNED
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 11 Μαρ 2010, 14:22

Δημοσίευση από coursaros »

Εγώ πλήρωνα κανονικά μέχρι σήμερα...και τελευταία με όλα αυτά είμαι και γω στην διαδικασία που πλέον δεν θα δώσω δραχμή...Δεν ετυχε να περάσω απο διόδια ακόμα αλλά το σιγουρο ειναι οτι δεν θα πληρώσω..

Να ρωτήσω τωρα κάτι εγώ...συζητάς για Εθν.οδό ή και για την Αττική οδό??
GrRhino
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 17 Μάιος 2007, 15:20

Δημοσίευση από GrRhino »

Μπράβο παιδιά....πάντα τέτοια. Αλλά τι να πεις...έτσι είναι στην Ελλάδα. Κάποιοι ηλίθιοι πληρώνουν τους φόρους και τα τέλη τους για να απολαμβάνουν όλοι οι υπόλοιποι.

Δώσε στον Έλληνα το τζάμπα, αυτό τον νοιάζει, ούτε οι υπηρεσίες ούτε τπτ. Τα θέλει όλα τζάμπα. Και φυσικά ως Νεοέλληνας μπορεί εύκολα να κρίνει επί παντός επιστητού και να αποφανθεί: νομικών, ιατρικών, οικονομικών κλπ θεμάτων.
coursaros
BANNED
BANNED
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 11 Μαρ 2010, 14:22

Δημοσίευση από coursaros »

:shock:
coursaros
BANNED
BANNED
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: 11 Μαρ 2010, 14:22

Δημοσίευση από coursaros »

Μολις τώρα έκλεισαν και τα μηχανήματα σε σταθμους του ΜΕΤΡΟ... :!:
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Εγω δεν πληρώνω 3ης μήνες τώρα. Δεν μπορούν να σου κάνουν απολύτως τίποτα. Μία φορά και στην Αττική Οδό, Αλλά τις περισσότερες φορές στα Διόδια Αφιδνων (Αγίου Στεφάνου) και τα διόδια για Καλαμάτα.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ-- ΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ Χρήστου Σταμόπουλου

Δικαιούμαστε να μην πληρώνουμε
Νομική προσέγγιση:
Με τον νόμο 3555/2007 κυρώθηκε η αποικιακού χαρακτήρα σύμβαση της εταιρείας «ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.» με το ελληνικό Δημόσιο.
Συγχρόνως ο ίδιος ο νόμος (3555/07) ορίζει ότι το Δημόσιο (Αστυνομία, Τροχαία, Δ.Ο.Υ.) δεν έχει καμιά ανάμειξη στη διαδικασία επιδίωξης είσπραξης του αντιτίμου και της αστικής ποινής. Πρόκειται δηλαδή για μια ιδιωτική οικονομική διαφορά μεταξύ χρήστη και του ιδιώτη ΝΕΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.Για όλους τους παραπάνω λόγους πρέπει να θεωρείται βέβαιο ότι εάν ο «Παραχωρησιούχος» προσπαθήσει μέσω διαταγής πληρωμής να εισπράξει πρόστιμα απ’ τους πολίτες που αρνούνται να πληρώσουν διόδια, τα Δικαστήρια, που θα προσφύγουν αυτοί, θα τους δικαιώσουν και η εταιρεία θα έχει γενικότερα προβλήματα σχετικά με τη νομιμότητα της Σύμβασής της (που μπάζει από παντού).

Σε κάθε περίπτωση η άρνησή μας να πληρώνουμε διόδια και το ανέβασμα της μπάρας για να περάσουμε δεν συνιστά κανένα ποινικό αδίκημα. Ούτε παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας έχουμε. Γι’ αυτό και η Τροχαία δεν επεμβαίνει.

ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΑΓΩΝΑ ΚΑΤΟΙΚΩΝ, ΠΟΛΙΤΩΝ & ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ - ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ
«ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΟΝΑΤΙΣΤΟΙ. ΑΣ ΕΓΕΡΘΟΥΜΕ»

Περισσότερες πληροφορίες
http://epitropesdiodiastop.blogspot.com ... ge_17.html

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Την ίδια στιγμή που κάποιες απο τις εταιρίες που διαχειρίζονται τα διόδια σκέφτονται να ρίξουν το ποσό, άλλες το ανεβάζουν....

Το κίνημα "δεν πληρώνω διόδια" παίρνει σιγά σιγά μεγάλες διαστάσεις και καλά θα κάνουν οι υπεύθυνοι να λάβουν σοβαρά υπ' οψιν οτι δεν μπορούν να εκμεταλεύονται ασύστολα τον κόσμο και να στήνουν παντού διόδια.....

Εντω μεταξύ, αν παρατηρήσετε προσεχτικά τα διόδια, παίζει ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΚΑΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
e-HAF Admin
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα με τις κάμερες.... Εγω κοιτάζω την κάμερα και χαμογελάω... σε μια κοπέλα της είπα... "ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ"... και γέλασε...

Δεν κάνουν τίποτα!... Είναι τόσες χιλιάδες οδηγοί που περνάνε... που δεν.. ;)

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω μερικούς...
πχ ανοίγω την μπάρα και έρχεται άλλος απο πίσω... Ρε άνθρωπε μου... Άνοιξα την μπάρα... ΠΕΡΝΑ! τι φοβάσαι?... χα χα χα

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καλά τις κάμερες τις έχουν πρίν αρχίσει ο κόσμος να μην πληρώνει.....

μετά σου λέει για τις κάμερες και το προσωπικό απόρρητο/δεδομένα......

παντού κάμερες, κάμερες κάμερες..........
e-HAF Admin
Doperman
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 22 Ιαν 2007, 20:08

Δημοσίευση από Doperman »

Αττική οδό πληρώνω κανονικά, μπορεί να είναι ακριβά, αλλα οι δρόμοι και υπηρεσίες που σου προσφέρουν είναι καταπληκτικές. Ότι και να γίνει, σε λιγότερο αο 5 λεπτά έχει έρθει αυτοκίνητό τους στο σημείο που βρίσκεσαι...

Όσο για την εθνική οδό, κάθε φορά που βγαίνω, δεν πληρώνω, και επίσης ξηλώνω τις πινακίδες μου
Εικόνα
cosa
Δημοσιεύσεις: 988
Εγγραφή: 26 Δεκ 2007, 04:48

Δημοσίευση από cosa »

Συμφωνώ με doper για Αττική οδό, εκτός απο το οτι έρχονται στο 5λεπτο εκεί που έμεινες, υπάρχει νησίδα, φώτα, πάνω απο 2 λωρίδες + emergency lane, και το οδόστρωμα είναι πολύ καλής ποιότητας σε όλο το μήκος της.

Οσο για την εθνική, αν έχει τις συγκεκριμένες προδιαγραφές που αναφέρω δεν έχω καμία αντίρρηση να πληρώσω και εκεί.
ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ PARTY
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Εθνική;;;;;;;

Της Εθνικής Λακούβας το κάγγελο !
e-HAF Admin
burgerstain
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 10 Ιαν 2010, 23:35
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση από burgerstain »

Εχετε δει ποτε διοδια στην εισοδο ενος χωριου? γιατι το κανανε αυτο. στην εισοδο λεπτοκαρυας πιεριας βαλανε διοδια. δλδ δεν μπορω να μπω στο χωριο μου... ΑΙΣΧΟΣ
υγ παντα παμε απο παραδρομους χαχαχ
CHECK YOUR SIX FOR THE GREEKS
MicaGR
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 28 Δεκ 2006, 14:37
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΒΠ

Δημοσίευση από MicaGR »

Να.. ας φτιάξει κάποιος σε 3D διόδια και να τα βάλουμε στο Falcon... και η αποστολή να είναι βομβαρδισμός...

F-16αριδες... σαν βρήκα αποστολή... χα χα χα χα χα....

Εικόνα


"Αμες δε γεσόμεθα, πολλώ κάρρονες"
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

η Βουλή έχει προτεραιότητα Μιχάλη......

Comao Strike την ώρα που είναι όλοι μέσα να μην μείνει κολυμπηθρόξυλο !
e-HAF Admin
Απάντηση