Απορίες σχετικά με το Ανοιχτό Γεράκι 4.3

Περιοχή αναφοράς πακέτων αναβάθμισης<br>(FreeFalcon, SuperPack, OpenFalcon)

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

τι ελληνικά? Αγγλικά θα γράψεις
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Armada έγραψε:
Mystic_J έγραψε:Γράψου στο forum αυτό και ανέφερε το πρόβλημα.

http://www.globalfalcon.org/forum/forumdisplay.php?f=6
χαχαχαχαχαχα δεν το ήξερα ότι γνωρίζουν ελληνικά.....Έγινε πάω να γραφτώ και θα κάνω post.... :wink:


Edited: Σάββα μπορείς να μας ενημερώσεις τι κάρτα γραφικών έχεις? Μάλλον αυτή πρέπει να είναι το πρόβλημα...
ASUS nvidia 5700 256MB AGP
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Rambo
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 02 Αύγ 2006, 13:28
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Rambo »

Armada έγραψε:
Mystic_J έγραψε:Γράψου στο forum αυτό και ανέφερε το πρόβλημα.

http://www.globalfalcon.org/forum/forumdisplay.php?f=6
χαχαχαχαχαχα δεν το ήξερα ότι γνωρίζουν ελληνικά.....Έγινε πάω να γραφτώ και θα κάνω post.... :wink:


Edited: Σάββα μπορείς να μας ενημερώσεις τι κάρτα γραφικών έχεις? Μάλλον αυτή πρέπει να είναι το πρόβλημα...

Εκανα εγω ερωτηση το σχετικο Post, στο www.globalfalcon.org
Εικόνα

ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Mystic_J έγραψε:
Αν όντως η νέα Αγχίαλος αναφέρεται (στο ATO-OF-AIRPORTS.pdf) σαν Αλμυρός τότε στο pdf αναφέρει σαν διαδρόμους τους 12/30, ενώ το ATC μου έδωσε οδηγία για απογείωση από τον 08. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στην Ανδραβίδα, όπου άλλοι διάδρομοι αναφέρονται στο pdf και άλλοι διάδρομοι δίνονται από το ATC
O Aλμυρός είναι πράγματι 26/08. Bug στο ILS δεν νομίζω ότι υπάρχει. Θα το τσεκάρω πάλι.
Εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι αν επιλέξουμε ILS/TCN στο Instr Mode τότε η συμβολολογία της ILS προσέγγισης δεν εμφανίζεται στο HUD (τουλάχιστον σε εμένα) Αυτό φαίνεται εξάλλου και στις 2 τελευταίες φωτογραφίες στο πρώτο Post αυτού του thread. Η κατάλληλη συμβολολογία εμφανίζεται (σε μένα) όταν επιλέξω TCN και όχι ILS/TCN. Έχει εντοπίσει κανείς άλλος συνάδελφος αυτό το θέμα?
Επίσης διαπίστωσα ότι βολή AMRAAM Maverick, αλλά και άφεση CBU δεν μπορεί να γίνει με το pickle από το stick αλλά πατώντας το spacebar. γιατί άραγε? Σημειωτέον κρατώ πατημένο το Pickle πάνω από ένα δευτερόλεπτο.... αλλά το βλήμα (όνομα και πράγμα) δεν φεύγει
FLY LOW - HIT HARD
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Οκ θα το δω αυτό με το ILS. Οσο για το pickle δοκίμασε να φορτώσεις άλλα set πλήκτρων. Πχ πήγαινε στο setup>controllers μέσα στο Falcon και κάνε load είτε το Keystrokes-OF or το ΟFkeystrokes. Ειδάλλως, checkare το HOTAS σου, εάν το profile είναι οκ, εάν πέρασες καλά τα πλήκτρα, ή εάν δεν κάνει conflict κάνα πλήκτρο.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Για το ILS, βλέπω ότι κάτι φτιάχνουν στο OF4.4

http://www.globalfalcon.org/forum/showthread.php?t=364
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Βασικά, διαπίστωσα κάτι στο ILS. Είσαι στο 2D cockpit. Κάνε ένα click κάτω για να δεις το HSI. Εάν κάνεις 2 click πιο κάτω, βλέπεις το HSI μεγενθυμένο. Στο 1ο κλικ κάτω, αν βάλεις ILS TCN σου βγάζει την ILS συμβολογία, όπως θα έπρεπε. Εάν κάνεις 2 κλικ κάτω, για να μεγενθύνεις την εικόνα του HSI, τότε δείχνει ότι έχεις βάλει σκέτο TCN παρ'όλο που στο 1ο κλικ κάτω, δείχνει ΙLS TCN. Αρα πρόκειται για γραφικό πρόβλημα όταν μεγενθύνεις το HSI.


Εχει αναφερθεί στο globalfalcon

http://www.globalfalcon.org/forum/showthread.php?t=391

Θα διορθωθεί στο OF4.4
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Εντάξει για το ILS/TCN, αλλά σχετικά με το Pickle για AMRAAM κλπ., το περίεργο είναι ότι δεν κάνει βολή/άφεση των όπλων που είπα προηγουμένως, αλλά βολή sidewinder κανει
FLY LOW - HIT HARD
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Να διευκρινίσω κάτι. Στον AMRAAM όταν πατάς το Pickle για 1 sec περίπου, δεν πρόκειται να φύγει βλήμα εάν δεν έχεις λοκάρει στόχο. Για να φύγει ο ΑΜRAAM χωρίς να έχεις λοκάρει στόχο θα πρέπει να τον γυρίσεις από SLAVE σε BORE, όπως στην πραγματικότητα. Μιλάμε για MASTER ARM πάντα. Οι heaters φεύγουν απλά.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Έτσι ακριβώς κάνω και εγώ Master Arm On , Lock ο στόχος στο Radar πάτημα για >1 sec το pickle, αλλά ο AMRAAM δεν φεύγει. Στο FF3 μια χαρά έφευγε, στο Ανοιχτό Γεράκι όμως, .......
Σημειωτέον ότι έχω φορτώσει το Keystrokes-OF στο Setup/Controllers Επιπλέον δεν έχω πειράξει καθόλου το Profile του Cougar και όταν είναι στο Setup/Controllers και κάνω έλεγχο των buttons, και των hats του Cougar όλα δείχνουν να λειτουργούν μια χαρά, ακόμα και το pickle μου δείχνει ότι έχει γίνει assign στο spacebar -> pickle weapons
FLY LOW - HIT HARD
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Eμένα φεύγει κανονικά. Ισως δεν το πατάς καλά. Πάτα το για 1,5 sec ή λιγο περισσότερο ή λίγο λιγότερο. Παίξε κι άλλο.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ρε Νακο είναι αστείο , δεν είναι χτεσινός ο συνάδελφος

το ίδιο πρόβλημα είχαμε και στο FF4

υποψιάζομαι πως είναι ο τρόπος που έχει να κάνει με τον προγραμματισμό του συγκεκριμένου button

δηλαδή στο HOTAS Cougar αν το πατάς συνέχεια μήπως θεωρεί πως το πάτησες απλά μία φορά και δεν καταλαβαίνει (βάση ρύθμισης) οτι εσύ το πατάς συνέχεια με σκοπό να κάνει βολή μετά απο 1 sec

Αντώνη έχεις δεί κάτι τέτοιο ?

Κάνας ειδικός στο Cougar ? Cannon ?
e-HAF Admin
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Στο ΦΦ4 είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα....Στον ανοιχτογέρακα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα...
Εικόνα
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Τίμο δεν έχω δει κάτι σαν και αυτό που λές. Όντως στο FF4 είχαμε το ίδιο θέμα . Ο Maverick δεν έφευγε με τίποτα παρά μόνο μετά από spacebar κάτι που νομίζω ότι ο Νάκος μας το είπε
FLY LOW - HIT HARD
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Δημοσίευση από Mystic_J »

Τότε ίσως είναι Cougar related. Δεν έχω Cougar oπότε, εάν το ζήτημα αυτό εμφανίζεται μόνο σε Cougar users, τότε ψάξτε το. Ισως κάτι με το profile κ.λπ. Πάντως ο ατσαλης που έχει cougar δεν είχε τέτοιο prob.
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Απάντηση