(e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία ©
Unofficial Hellenic Air Force Portal
Greek Falcon 4 Community
Main e-HAF Forum

Κανονισμός ΛειτουργίαςΚανονισμός Λειτουργίας   Επίσημα Setup ομάδας e-HAFΕπίσημα Setup   Οδηγός για πολλαπλά Falcon 4.0 Setup στο PC ΣαςΟδηγός για πολλαπλά Setup   English SectionEnglish Section
Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της 321 Μοίρας Κ.Χ.Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα 321Μ   Αποποίηση ΕυθύνηςΑποποίηση Ευθύνης   Forum RSS Feed   Feedback to AdministratorΕπικοινωνία
e-HAF Domain GateΠεντάγωνο   Περιοχή Πτήσεων e-HAFΠεριοχή Πτήσεων   Φοριαμός Αποθήκευσης ΑρχείωνFile Area   Facebook GroupFB Group
...στο Fox2
Συχνές ΕρωτήσειςF.A.Q.   ΑναζήτησηΑναζήτηση   ΕγγραφήΕγγραφή   Δείτε ποιοί είναι Τώρα OnLine στο TeamSpeak !TeamSpeak
ΣύνδεσηΣύνδεση
 News HOT NEWS

Το cockpit μου (Χάρος)
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 14, 15, 16  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Home Cockpits
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Nikolas_A

Ένταξη: 27 Φεβ 2007
Τελευταία Επίσκεψη: 01 Φεβ 2011

Ομάδες Μελών: Κανένας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Μάρ, 2007 11:19 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

atsalis_p έγραψε:

Νικολή πολύ χαίρομαι με αυτή τη φωτό!!!

Καλή αρχή αδερφέ!

Μέσα στην εβδομάδα θα ανεβάσω κι εγώ μια φωτό.. έτσι για να ανάψουμε φωτιές!

Καλή συνέχεια...

Ευχαριστώ Παναγιώτη, επίσης! Έτσι, ρίχνε φιτιλιές που λέει κι ο Τίμος...

Aegeus έγραψε:
Μπορώ να κάνω μια αδιάκριτη ερώτηση το ρωτάω γιατί δεν είμαι μυημένος κατά πόσο μπορεί κάποιος να βάλει αληθινά όργανα σε pit και να είναι πλήρως λειτουργικά;

Υπάρχουν τρεις λύσεις:
1. Αληθινά όργανα, οδηγούμενα από ένα κύκλωμα synchro. Έχει γίνει αλλά δεν είναι εύκολο για αρχάριους στα ηλεκτρονικά όπως εγώ, μιας και περιλαμβάνει εναλλασσόμενο ρεύμα με συχνότητα 400hz κλπ

2. Αληθινά όργανα που τους βγάζεις τα "σωθικά" και αλλάζεις τα synchro μοτέρ με servo, stepper ή air-core. Ε, αν έχεις κάνει όλον αυτόν τον κόπο, γιατί δεν...

3. Τα φτιάχνεις όλα από την αρχή. Το μόνο που μένει είναι η πρόσοψη (που όπως βλέπεις στη φωτογραφία φτιάχνεται μια χαρά). Αυτό σκοπεύω να κάνω κι εγώ

Νικόλας
Επιστροφή στην κορυφή
Aegeus

Ένταξη: 09 Μάρ 2007
Τελευταία Επίσκεψη: 08 Ιάν 2017

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 19 Μάρ, 2007 11:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως και να ναι το αληθινό έχει άλλη χάρη και πόσο θα σου κοστίσει το μαλλί...;

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Aegeus στις Πεμ 19 Απρ, 2007 11:21 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas_A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 23 Μάρ, 2007 4:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά, χτες είχα ένα γερό τρακάρισμα. Ευτυχώς δεν χτύπησα σοβαρά, αλλά το αμάξι είναι ΠΟΕ. Πράγμα που σημαίνει, τέρμα οι αγορές για πιλοτήριο για κάποιο διάστημα. Θα συνεχίσω να δουλεύω με τα πράγματα που ήδη έχω, καθώς επίσης μπορώ να βοηθήσω τους υπόλοιπους ενδιαφερόμενους, συνεισφέροντας πληροφορίες κλπ (αρκεί οι συναντήσεις να γίνονται κοντά σε μετρό, γιατί "Ντεν έχει αυτοκίνητο καρντιά μου"...

Νικόλας
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas_A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 24 Μάρ, 2007 10:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και για να μην κάνω ΟΤ το δικό μου post, ας απαντήσω και αυτό:

Aegeus έγραψε:
Όπως και να ναι το αληθιό έχει άλλη χάρη και πόσο θα σου κοστίσει το μαλλί...;

Εξαρτάται πόσο ρεαλισμό και λειτουργικότητα θες, πόση δική σου δουλειά θα βάλεις ή θα προτιμήσεις έτοιμες λύσεις. Εντελώς σαν τάξη μεγέθους, από 1-2 χιλιάρικα για λειτουργικό αλλά με πολλή δική σου δουλειά και ελάχιστα αληθινά εξαρτήματα (και ας έχουν άλλη χάρη) έως 10-20 αν τα θες όλα έτοιμα (μπορεί και παραπάνω).

Όμως αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος να το δεις. Όταν έχεις ένα χόμπι, δεν κοιτάς πόσα δίνεις συνολικά στη ζωή σου, αλλά πόσα μπορείς/ θες/ σ' αφήνει η γυναίκα σου να δίνεις κάθε μήνα ή χρόνο. Πες ότι σ' αρέσει το ψάρεμα. Θα κάνεις ποτέ σούμα τι έχεις δώσει όλη τη ζωή σου σε καλάμια, δολώματα κλπ; Εγώ έχω δώσει ένα σωρό λεφτά σε αναρριχητικό και ορειβατικό εξοπλισμό. Κάποιες φορές λέω, αυτό το μήνα πήρα το Χ, θα πάρω το Ψ αργότερα. Αν κάτσω να κάνω τη σούμα...

Ή έχει μετρήσεις κανείς π.χ. πόσες μπύρες έχει πιει στη ζωή του; beer

Νικόλας
Επιστροφή στην κορυφή
Aegeus

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Μάρ, 2007 2:52 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κοίτα επειδή έβαλες το σπόρο της αμαρτίας μέσα μου και εγώ θέλω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα, το θέμα είναι ότι από ηλεκτρολογικά δε τα πάω καλά αλλά θα ήθελα να φτιάξω κάτι που θα είναι λειτουργικό αλλά δεν έχω πολύ εμπειρία και γνώση...

http://www.phaser-dbs.de/pe_sim_cur.htm
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas_A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 25 Μάρ, 2007 10:25 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό είναι το ωραίο με τις online κοινότητες. Ότι δεν ξέρεις υπάρχει κάποιος που θα στο εξηγήσει. Ένας από τα καλύτερα πράγματα όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο είναι ότι μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα στην πορεία.

Νικόλας
Επιστροφή στην κορυφή
Splitted: Δευ 26 Μάρ, 2007 1:25 pm by Anzac
From Topic Το cockpit μου (Χάρος) (Home Cockpits)
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot

Ένταξη: 27 Ιάν 2005
Τελευταία Επίσκεψη: 03 Απρ 2014
Τόπος: Χανιά τέλος...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 27 Μάρ, 2007 12:17 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χάρος έγραψε:
... Ένας από τα καλύτερα πράγματα όταν φτιάχνεις κάτι τέτοιο είναι ότι μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα στην πορεία.

Νικόλας

Όπως ακριβώς και με το ίδιο το φάλκον, εξαιτίας του οποίου εγώ προσωπικά έχω κάνει
πράγματα που ποτέ δε φανταζόμουν, όπως πχ το διάβασμα που έχω ρίξει και που είναι
πολύ παραπάνω από όλων των σχολικών μου χρόνων,
ή το ότι έχω φτάσει να ασχολούμαι από κατασκευαστικά πράγματα μέχρι θέματα προγραμματισμού,
όλα εξαιτίας του φάλκον αλλά και πολύ ευρύτερα από αυτό!!!

atsalis_p
321vTS

ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Επιστροφή στην κορυφή
atsalis_p

Ένταξη: 27 Ιάν 2005
Τελευταία Επίσκεψη: 03 Απρ 2014
Τόπος: Χανιά τέλος...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Απρ, 2007 10:03 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι είχα τάξει...

Αν και δεν είναι το δικό μου κοκπιτ αυτό το τόπικ..

και..

Πάει αργά αλλά γίνεται.

Θα συνεχίσω σε δικό μου τόπικ όταν έρθει η ώρα...

atsalis_p
321 vTS

ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas_A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 18 Απρ, 2007 10:42 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ωωω, μεγειές!

atsalis_p έγραψε:

Θα συνεχίσω σε δικό μου τόπικ όταν έρθει η ώρα...

atsalis_p
321 vTS

Άντε με το καλό!

Ά, και μια και θυμήθηκα το δικό μου τόπικ, ήρθε αυτό προχτες:

Βέβαια απώτερος στόχος είναι να μην χρειάζομαι καθόλου πληκτρολόγιο, όλα να γίνονται με διακόπτες, αλλά μέχρι τότε τουλάχιστον να έχω το κατάλληλο πληκτρολόγιο...

Νικόλας
Επιστροφή στην κορυφή
raptor

Ένταξη: 31 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 27 Νοέ 2020
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 19 Απρ, 2007 10:40 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπράβο Πανούλιιιι!!! Twisted Evil Θα τα πούμε τηλεφωνικός για τις λεπτομέρειες.. Twisted Evil

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάι, 2007 5:30 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και πάνω που έχω αναρρώσει πλήρως, τι φτάνει στην πόρτα μου;

Το MISC panel είναι, παρακαλώ, custom made για ελληνικό πιλοτήριο.

Κλείνουν τα κενά, σιγά σιγά...

Νικόλας

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nikolas_A στις Σαβ 12 Ιάν, 2008 1:05 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
Aegeus

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάι, 2007 5:35 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κάτι μου λέει ότι μόλις το ολοκληρώσεις θα κάνουμε ουρά έξω από το σπίτι σου...!!!! Laughing bravo
Επιστροφή στην κορυφή
raptor

Ένταξη: 31 Μάρ 2004
Τελευταία Επίσκεψη: 27 Νοέ 2020
Τόπος: Athens

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάι, 2007 5:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ακολουθώ φίλε!!! Twisted Evil Laughing Laughing

Το misc panel είναι για BLock 50. Wink

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάι, 2007 6:01 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάμε χέρι-χέρι Laughing
Εγώ μπροστά ως εκπαιδευόμενος και εσύ πίσω ως εκπαιδευτής οπότε πρέπει να γίνει διθέσιο... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Nikolas_A

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 04 Μάι, 2007 6:36 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

raptor έγραψε:

Το misc panel είναι για BLock 50. Wink

Χμμμμ, ο LantirN με πήρε στο λαιμό του... Laughing

Καλά, δε χάλασε ο κόσμος. Τι διαφορές έχει το 52;

Νικόλας
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    (e)ικονική Ελληνική Πολεμική Αεροπορία © Αρχική σελίδα -> Home Cockpits Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 14, 15, 16  Επόμενη
Σελίδα 2 από 16

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Commercials