Το cockpit μου (Χάρος)

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Κάθε κατασκευή, και κυρίως στα CNC χρειάζεται κάποιο setup που κοστίζει σε χρόνο (και υλικά πολλές φορές) άρα και χρήμα. Μου έχει τύχει να ξοδέψω ένα οκτάωρο για να σετάρω ένα κομμάτι που ήθελε περίπου μισό λεπτό για να κοπεί! Ήταν όμως τόσο περίεργο το σχήμα του (rework σε υπάρχον προϊόν) που ήταν πολύ δύσκολο να βρεθεί τρόπος να κρατιέται στη μηχανή με επαναλήψιμο τρόπο. Κόψαμε όμως καμια χιλίαδα από αυτά, άρα το οκτάωρο μοιράστηκε. Από αυτό προκύπτει ότι όσο περισσότερα κομμάτια κόβεις από ένα εξάρτημα, τόσο πιο φτηνά σου έρχεται.

Για απλές 2D κοπές είναι πιο πρακτικό λοιπόν να κόψω στο δισκοπρίονο και τη σέγα, άλωστε το αλουμίνιο είναι μαλακό και με λίγο λιμάρισμα το φέρνεις εκεί που θέλεις.

Η καλύτερη κοπή για αλουμίνιο αυτού του πάχους είναι με laser, μετά waterjet, μετά πλάσμα. Το αλουμίνιο με το πλάσμα "πιτσιλάει".

Sugarmate, για τέτοιες κοπές ένα DIY CNC θα τα πήγαινε μια χαρά και υπάρχουν 1001 χρήσεις για έναν χομπίστα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χεχε, συμφωνούμε πλήρως.

Το κακό είναι ότι αν μπω στη διαδικασία να φτιάξω ένα DIY CNC, κάηκα... ήδη αυτή τη στιγμή έχω ξεκινήσει 4-5 projects που τρέχουν ταυτόχρονα και ανεξάρτητα και φυσικά δεν τα προλαβαίνω. Συν άλλα 3-4 που όλο τα γυροφέρνω. Μιλάμε για πολύ πράμα, έχω projects που τα έχω ξεκινήσει χρόνια τώρα και δεν τα τελείωσα, άλλα που τα δουλεύω "μόνο καλοκαίρι" κλπ κλπ

Ίσως αν αγόραζα ένα έτοιμο DIY CNC... αλλά πού να βρεις και τι να ελέγξεις...

Θα πάω να παντρευτώ την κόρη κανενός CNC-ά με μαγαζί να μου τα κόβει κούτρα ;)
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Too many projects, too little time...
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Το cockpit μου απέκτησε εγκέφαλο!

Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Σούπερ! Για πες details...
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Sugarmate έγραψε:Σούπερ! Για πες details...
Είναι το PHCC. Αυτό είναι το Motherboard (αριστερά ένα που είχα φτιάξει παλιότερα, δεξιά αυτό που συναρμολόγησα από κιτ). Επίσης σήμερα έφτιαξα τις daughterboard για διακόπτες, led και aircore (για τα όργανα).
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Ήρθε ο Άης νωρίτεραααα!! :lol:

Και αντί να γιορτάζεις σήμερα κάθεσε και κολάς πλακέτες!!!!! :lol:

Ακόμα ένας κλασσικός hardcore pit-builder.. :twisted:
Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Άλλη μία! Άλλη μία και έφυγα... :roll:
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Πολύ όμορφα! Εγώ περιμένω το τρίτο run του Kim για να πάρω boards, γιατί δεν έχω το χρόνο να τα φτιάξω μόνος μου και να προγραμματίσω PIC... τουλάχιστον έτσι θα μου μένει μόνο το soldering...

Δοκίμασες τίποτα, έστω στον αέρα, να δεις πως παίζει;

Το "for security reasons" PIC σου ήρθε; :lol:
raptor έγραψε:Ήρθε ο Άης νωρίτεραααα!!
Ποιός είναι ο Άης;
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Το PIC απλά το ξέχασε ο Kim, ελπίζω να έρθει τη Δευτέρα. Χωρίς αυτό μόνο power up μπορώ να κάνω, να δω αν ανάβουν τα led. Δε λέει να φτιάξεις τα pcb μόνος σου, ειδικά το ΜΒ είναι... δαντέλα. Εμένα είχε προβλήματα και χρειάστηκε επιδιόρθωση σε κάποια σημεία. Δεν το έχω δοκιμάσει καν. Κιτ και πάλι κιτ!
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Αν και έχω φτιάξει πολλά και δύσκολα PCB παλιότερα, δε σκεφτόμουν για το συγκεκριμένο να το φτιάξω μόνος μου (πού να στήνω πάλι UV lamp και καυστικά νάτρια και δε συμμαζεύεται!), αλλά να το δώσω σε επαγγελματία "πλακετά" που συνεργάζομαι τελευταία να μου το φτιάξει (και με πολύ μικρό κόστος και με επαγγελματικές προδιαγραφές).

Αλλά εφόσον ο Kim θα μου τα στείλει όλα έτοιμα για κόλλημα και προγραμματισμένο PIC και με κόστος ελάχιστα παραπάνω απ 'οτι αν τα έκανα μόνος, μάλλον θα τον προτιμήσω... ;) Αν και απ ότι μου είπε, next run due March, probably...

A, και Χρόνια Πολλά για τη γιορτή σου! Ό,τι επιθυμείς!
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Sugarmate έγραψε: Ποιός είναι ο Άης;

"Άη"ς Βασίλης.. Συνήθως έρχεται 25 Δεκεμβρίου βράδυ.. :lol: :lol: :wink:
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Εγώ νόμιζα ότι σε μας έρχεται 31 Δεκεμβρίου βράδυ...
anka
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 15 Δεκ 2006, 12:01
Τοποθεσία: 37°57'1.29"N - 23°44'41.98"E

Δημοσίευση από anka »

Ο.Τ.
Βάση της παράδοσης σε εμάς έρχεται το βράδυ της παραμονής της Πρωτοχρονιάς. Στους Αγγλοσάξονες εμφανίζεται το βράδυ των Χριστουγέννων, κάτι που σιγά, σιγά έχει περάσει και σε εμάς
FLY LOW - HIT HARD
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

anka έγραψε:Ο.Τ.
Βάση της παράδοσης σε εμάς έρχεται το βράδυ της παραμονής της Πρωτοχρονιάς. Στους Αγγλοσάξονες εμφανίζεται το βράδυ των Χριστουγέννων, κάτι που σιγά, σιγά έχει περάσει και σε εμάς
Not me... :wink:
Απάντηση