Το cockpit μου (Χάρος)

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Μπράβο από μένα, αλλά να ρωτήσω τρία πράγματα:

1) Πού βρίσκετε τον εξοπλισμό;
2) Πώς το συναρμολογείτε; Υποθέτω δεν είναι σετ με οδηγίες μέσα!
3) Πόσο κόστισε (μέχρι τώρα);
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Όλες οι απαντήσεις στο www.viperpit.org

ή σχεδόν όλες... ;)
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Ευχαριστώ παιδιά. Δυστυχώς δεν υπάρχει plug and play λύση (η ευτυχώς γιατί οι περισσότεροι γουστάρουμε τη διαδιακασία...)

Ψάξιμο, ψάξιμο, ψάξιμο. Για εξοπλισμό, για ιδέες, πληροφορίες κλπ.

@Raptor: Ημί-ανάς! Προσοχή! Τους ζυγούς λύσατε - μαρς! (Ο τελευταίος δεξιά, πέρνα από το γραφείο μου...)
Dragon
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 10 Ιαν 2005, 13:03

Δημοσίευση από Dragon »

@Χαρος
Τα panel ειναι ετοιμα απο το εξωτερικο η τα φτιαχνεις εδω στην Ελλαδα?
Παντως σου αξιζει ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ οπως και σε ολα τα παιδια που ασχολουνται με τετοια project.
Εικόνα
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Χάρος έγραψε: (Ο τελευταίος δεξιά, πέρνα από το γραφείο μου...)


Καλά έφυγα κάτω απο τα γέλια..!!! :lol: :lol: :em2: :em2:
Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Dragon έγραψε:@Χαρος
Τα panel ειναι ετοιμα απο το εξωτερικο η τα φτιαχνεις εδω στην Ελλαδα?
Από εδώ: http://shop.viperpits.org/

Εγώ μπορώ να φτιάξω πάνελ αλλά όχι τα γράμματα (ή τουλάχιστον όχι τόσο ωραία όσο τα κάνει το laser).
Icarus
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 16:16
Τοποθεσία: Athens-Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Icarus »

Να ρωτήσω κάτι τα αναλογικά όργανα όπως HIS, ADI, VVI, AOA, Alt κλπ πως θα τα κάνετε να λειτουργήσουν?
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Icarus έγραψε:Να ρωτήσω κάτι τα αναλογικά όργανα όπως HIS, ADI, VVI, AOA, Alt κλπ πως θα τα κάνετε να λειτουργήσουν?
Υπάρχουν 2 λύσεις: είτε χρησιμοποιείς TFT οθόνες πίσω από τα πάνελ στις οποίες "προβάλλεις" τα όργανα με κατάλληλο software (glass cockpit), είτε φτιάχνεις/τροποποιείς όργανα για να δουλεύουν με stepper motors/servo motors/aircores που υποστηρίζονται από το PHCC (τον ηλεκτρονικό "εγκέφαλο" του κόκπιτ).

Είτε και τα δύο, όπως εγώ στο δικό μου κόκπιτ: τα όργανα που βρίσκονται στο κεντρικό πάνελ (ASI, HSI, ADI, VVI, AOA, ALT, MFDs, RWR, DED κλπ) θα είναι από οθόνες, ενώ τα όργανα στο δεξί πάνελ (FUEL, ΟIL, FTIT, RPM, NOZ POS κλπ) θα τα κάνω με μοτοράκια (μάλλον με stepper motors).
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Για να φρεσκάρουμε λίγο το θεματάκι...

Εικόνα

Θέλει καινούργια τζαμάκια και είναι έτοιμο...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Άψογα! Για πες λεπτομέρειες - απο πού, πώς κλπ

Τα τζαμάκια θα τα κάνεις με laser engraving σε plexi; Ή έχεις άλλη ιδέα;

Κι εγώ είμαι στο ψάξιμο για παρόμοιους διακόπτες, στην παρούσα για το Threat Warning Aux και Threat Warning Prime panel που φτιάχνω τώρα, αλλά και γενικά και για άλλα σημεία...
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Οι διακόπτες είναι απο ebay. Το case είναι από αλουμίνιο και το έφτιαξα με την καινούργια μου στράντζα και dremel.

Σε προηγούμενες σελίδες θα βρεις πληροφορίες για τα τζαμάκια από plexi. Δεν με είχε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα και είχα ζητήσει από τον Kabar να τα κάνει στο laser. Το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο από το δικό μου και έτσι αποφάσισα να λύσω τα προβληματάκια που είχα και να τα φτιάξω εγώ.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χάρος έγραψε:Οι διακόπτες είναι απο ebay.
Χμμμ, ναι, αλλά δυστυχώς σχετικά δυσεύρετοι και ακριβοί... :(
Χάρος έγραψε: Το case είναι από αλουμίνιο και το έφτιαξα με την καινούργια μου στράντζα και dremel.
Χεχε, ναι την είδα στο VP ;)
Kι έλεγα, τί είναι αυτό, τι είναι αυτό...
Χάρος έγραψε: Σε προηγούμενες σελίδες θα βρεις πληροφορίες για τα τζαμάκια από plexi.
Ναι, τώρα που το λες, τις θυμήθηκα. Με CNC έ; Είσαι πολύ τυχερός που έχεις πρόσβαση σε τέτοια εργαλεία...
Χάρος έγραψε: Δεν με είχε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα και είχα ζητήσει από τον Kabar να τα κάνει στο laser. Το αποτέλεσμα ήταν χειρότερο από το δικό μου
Σοβαρά; Πώς έτσι; Θα πίστευε κανείς ότι θα τα έφτιαχνε άψογα...
Χάρος έγραψε: και έτσι αποφάσισα να λύσω τα προβληματάκια που είχα και να τα φτιάξω εγώ.
Τί ακριβώς προβλήματα αντιμετώπισες; Στις φωτό φαινόταν πολύ καλά τα engravings...

Εγώ πάντως τους δικούς μου λέω να τους κάνω με αυτοκόλλητη inkjet διαφάνεια κολλημένη εσωτερικά στο τζαμάκι... δυστυχώς δεν έχω άκρες για engravings και τέτοια πράγματα... :(
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Το πρόβλημα ήταν ότι το plexi δεν έχει το ίδιο πάχος παντού. Έτσι τα γράμματα σε κάποια σημεία ήταν πιο έντονα από άλλα. Απλά θα πρέπει να κάνω μέτρηση ύψους σε κάθε τετραγωνάκι. Θα το βάλω στο πρόγραμμα οπότε δενθα είναι πρόσθετος κόπος (μόνο χρόνος).

Στο laser σίγουρα μπορούν να γίνουν τέλεια, απλά o Mike δεν τα έκανε με τον τρόπο ακριβώς που περίμενα.
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Sugarmate έγραψε:
Χάρος έγραψε:Οι διακόπτες είναι απο ebay.
Χμμμ, ναι, αλλά δυστυχώς σχετικά δυσεύρετοι και ακριβοί... :(
Αν έχεις υπομονή βρίσκεις και μάλιστα φτηνούς (εγώ 5-8$ τον ένα πρέπει να 'δωσα). Βέβαια όσο αυξάνονται οι builders, τόσο θα σπανίζουν τα εξαρτήματα...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χάρος έγραψε:Το πρόβλημα ήταν ότι το plexi δεν έχει το ίδιο πάχος παντού.
Μιλάς για διαφορές της τάξης δεκάτων του χιλιοστού; Γιατί μακροσκοπικά το plexi μου φαίνεται από τα πιο ομοιόμορφα sheets που έχω δει...

Μήπως να δοκίμαζες σε lexan (πολυκαρβονικό) που είναι και πιο σκληρό/ανθεκτικό και μάλλον πιο ομοιόμορφο από plexi;
Απάντηση