DED

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

MAC
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 27 Μάιος 2005, 21:50
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτη

Δημοσίευση από MAC »

Νίκο η διαστάσεις που δίνεις είναι η του display ή του κουτιού ??
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

MAC έγραψε:Νίκο η διαστάσεις που δίνεις είναι η του display ή του κουτιού ??
Εξωτερικές. Το display από μνήμης πρέπει να είναι 1x3 ίντσες. Έχεις βρει κάτι ενδιαφέρον;

Νικόλας
MAC
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 27 Μάιος 2005, 21:50
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτη

Δημοσίευση από MAC »

Είναι πιο εύκολο να βρεις μαύρο χιόνι από display 192Χ64. Στην ελληνική αγορά δεν υπάρχει. Τα μονα που βρήκα εύκολα προσβάσημα είναι σιην RS www.rsgreece.com part no : 506-2435 Varitronix MGLS19264-G-LEDO3 113 ευρο+ΦΠΑ
part no : 506-2429 Varitronix MGLS19264-G 100 ευρο+ΦΠΑ
Και τα δυο είναι με κίτρινο Backlight.

Έχει κανα δυο και η Farnell αλλά είναι πολύ πιο ακριβά.

Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ η διαστάσεις του LCD είναι κοντά σε αυτές που θέλουμε η πλακέτα πίσω από το LCD είναι μεγάλη. Το πρόβλημα ξεπερνιέται κάνοντας την < πατέντα > με τον καθρέπτη που έχει κάνει ο τύπος στο viperpit αλλά θα προτιμούσα να δώσω μια πιο σουλουπωμένη λύση.

Τώρα για το interface σκεπτόμουν το εξής. Να φτιάξω μια πλακέτα με έναν AVR που θα οδηγεί το LCD MODULE , η οποία θα έχει μια πόρτα USB. Το PC θα την βλέπει σαν COM PORT. Η πλακετα θα περιμένει να τις στείλεις δυο πίνακες 25χ5 με ASCII χαρακτήρες (οπός τους βγάζει η shared memory ) τους οποίους θα τυπώνει στο display .Το USB σου εξασφαλίζει εύκολη συνδεσιμότητα και τροφοδοσία , και η επικοινωνία μέσο COM εύκολο προγραμματισμό από την μεριά του PC.

Ο στόχος είναι ναι φτιαχτή κάτι εύκολα αναπαράξιμο από τον κάθε ένα και με εύκολο interface.

Κατά τη γνομη μου ένα από τα προβλήματα του pit building community είναι ότι ο καθένας φτιάχνει κάτι οπός μπορεί και οπός τον βολεύει ,και σπάνια δίνετε βάση στο να μπορεί να αναπαραχθεί εύκολα η εκάστοτε λύση, με αποτέλεσμα ένα μεγάλο μέρος της πληροφορίας που υπάρχει στα διάφορα forum να μην είναι άμεσα εκμεταλλεύσιμη.

Για πες μου και εσύ τη γνώμη σου που έχεις φάει το viperpit με το κουτάλι
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Δες εδώ που έχω καταλήξει. Επειδή τώρα ξαναφτάχνω το pc (hd crash) και δεν έχω πολλύ χρόνο δεν αναλύω, αν έχεις κάποια απορία ρώτα.

Για το κοινό interface δεν πολυσυμφωνώ, καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Εγώ πχ έχω διαλέξει το PHCC για όλες τις λειτουργίες του pit, άλλος μπορεί να θέλει μόνο ένα USB DED και ένα ICP. Αν όμως καταλήξουμε τουλάχιστον σε μια κοινή οθόνη με σωστές διαστάσεις (αν πετύχει αυτό που θέλω να κάνω) θα είναι ένα καλό βήμα.

Α, και είναι πολύ φτηνότερη...

Νικόλας
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolas_A την 26 Οκτ 2007, 20:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
MAC
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 27 Μάιος 2005, 21:50
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτη

Δημοσίευση από MAC »

Νίκο αυτό που προσπαθείς να κάνεις δεν είναι και τόσο εύκολο. Το PCB που θα φτιάξεις για να κάτσει πάνω το LCD πρέπει να είναι διπλής όψης με επιμεταλλωμένες οπές , που σημαίνει ότι πρέπει να το δόσεις να στο φτιάξει κάποιος «πλακετάς», και για ένα δύο κομμάτια θα σου στοιχίσει ακριβούτσικα. Αν φταίξεις μονός σου την πλακετα , θα πρέπει να κολλήσεις πάνω κάτω τα VIAS , που σημαίνει ότι θα έχεις κυλήσεις (άρα εξογκώματα ) από την μεριά που θα κάτσει το LCD που θα το εμποδίζουν να κάτσει σωστά. Επίσης δεν είμαι σίγουρος ότι χωράνε 4-5 connector IDC 40 που χρειάζεσαι , μαζί με τους δρόμους τους σε τόσο λίγο χορό.

Από την άλλη υπάρχει και ο νομός του Merfi που λέει ότι « αν κάτι νομίζεις ότι δεν μπορεί να γίνει , μην ενοχλείς αυτόν που το κάνει», οπότε προχώρα και καλή τύχη …
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Τα εύκολα είναι βαρετά ... :lol:

Δεν είναι τόσο δύσκολο όμως γιατί:

-Η LCD δεν ακουμπάει στο pcb κατευθείαν αλλά μέσω ελαστικών jumper, άρα έχει μερικά χιλιοστά χώρο.

-Το pcb δεν χρειάζεται να είναι διπλής όψης αν τα IDC είναι through hole. Αν και τελευταία σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω FCC καλώδια που έχουν πολύ μικρότερο βήμα (0.5mm) άρα και διαστάσεις. Οι κονέκτορές τους βέβαια είναι smd, οπότε πρέπει να ανοίξω εγκοπές στο pcb για να περνάνε τα καλώδια προς την πίσω πλευρά.

Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι ηλεκτρονικός. Αν ενδιαφέρεσαι να ασχοληθείς με το interface πες μου να σου δώσω το font της DED.

Νικόλας
MAC
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 27 Μάιος 2005, 21:50
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτη

Δημοσίευση από MAC »

Τα FCC καλώδια είναι καλή λύση και με λίγη τύχη θα μπορούσες να βρεις καλώδιο που να ταιριάζει στο spacing display οπότε να γλιτώσεις όλη τη φασαρία με τις πλακετες …Έχω δει display συνδεμένα με τέτοια καλώδια και πιθανόν να υπάρχει κάποια τυποποίηση … Έχεις προμηθευτές για τέτοια καλώδια ?? να ρίξω μια ματιά…

Το Interface με το LCD Module είναι το εύκολο κομμάτι , μην σε απασχολεί . Με ποιο τρόπο θες να το συνδέσεις με το PC??

Ηλεκτρολόγος ΤΕ, & Ηλεκτρονικός , ασχολούμαι ώμος με βιομηχανικό αυτοματισμό…. ….
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

MAC έγραψε:Τα FCC καλώδια είναι καλή λύση και με λίγη τύχη θα μπορούσες να βρεις καλώδιο που να ταιριάζει στο spacing display οπότε να γλιτώσεις όλη τη φασαρία με τις πλακετες …Έχω δει display συνδεμένα με τέτοια καλώδια και πιθανόν να υπάρχει κάποια τυποποίηση … Έχεις προμηθευτές για τέτοια καλώδια ?? να ρίξω μια ματιά…

Το Interface με το LCD Module είναι το εύκολο κομμάτι , μην σε απασχολεί . Με ποιο τρόπο θες να το συνδέσεις με το PC??

Ηλεκτρολόγος ΤΕ, & Ηλεκτρονικός , ασχολούμαι ώμος με βιομηχανικό αυτοματισμό…. ….
Έχω αγοράσει 50pin, 0.5mm pitch καλώδιο από ένα site για το MFD project. Έχω χάσει τη διεύθυνση λόγω του crash αλλά θα την βρώ από την απόδειξη ή το PayPal. Τα DigiKey και Lumenlabs έχουν FCC επίσης.

Την οθόνη θα την συνδέσω στο PHCC που θα καλύψει όλες τις ανάγκες του πιλοτηρίου.

Νικόλας
MAC
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 27 Μάιος 2005, 21:50
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτη

Δημοσίευση από MAC »

Έριξα μια ματιά στο PHCC ….Έχει ένα ενδιαφέρον από την άποψη ότι είναι modular και προσπαθεί να αντιμετωπίσει το πρόβλημα σφαιρικά.
Έχω όμως μερικές επιφυλάξεις …
Καταρχήν δεν είμαι σίγουρος ότι μπορούν να περάσουν όλη αυτή την πληροφορία από μια RS232 με λογικό refresh rate. Επίσης δεν ξερώ αν ένας PIC μπορεί να παλέψει όλη αυτή την πληροφορία. Ακόμα, το να μιλήσουν οι περιμετρικοί επεξεργαστές με τον κενωτικό συριακά είναι κάτι που απαιτεί σοβαρό προγραμματισμό και εισάγει πολυπλοκότητα…

Στην δικιά σου την περίπτωση ας πούμε , που θα το συνδέσεις το lcd και που θα γραφτεί ο κώδικας που θα «ζωγραφίζει» το κατάλληλο font για κάθε ASCII χαρακτήρα.

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι, μην περιμένεις το PHCC να είναι μια 100% καθαρή και P&P λύση, από άποψη hardware μπορεί , αλλά σίγουρα θα πρέπει να γράψεις κώδικα και στον (στους ) PIC, και από τη αεργία του PC για να το προσαρμόσεις στις ανάγκες σου ….
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

To hardware και το firmare των PIC είναι έτοιμο και δουλεύει. Το software είναι σε εξέλιξη.

Το site είναι λίγο πίσω σε νέα, στο ViperPit θα δεις αρκετούς να το χρησιμοποιούν.

Όσο για την σειριακή είναι αρκετά γρήγορη, αλλά υπάρχει και USB addon μια και σε λίγο δεν θα βρίσκεις πιά σειριακή.

Για την DED σκεφτόμουν να βρώ κάποιον (μπηχτή...) να φτιάξει ένα interface με PIC που να ενσωματώνει το font. Έτσι θα παίρνει κείμενο από τον δίαυλο DOA.

Νικόλας
atsalis_p
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: 27 Ιαν 2005, 19:41
Τοποθεσία: Χανιά τέλος...

Δημοσίευση από atsalis_p »

:twisted: :twisted:

atsalis_p
321vTS
Εικόνα
ALL GAVE SOME... BUT SOME GAVE ALL

Εικόνα
MAC
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 27 Μάιος 2005, 21:50
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτη

Δημοσίευση από MAC »

Οκ το πιασα το υπονοούμενο ;-) .

Λοιπόν με το DOA στην ουσία υλοποιούν ένα συριακό διάβολο επικοινωνίας μεταξύ τοu mainboard και τον daughterboards. Κάθε daughterboard παίζει σαν slave και έχει μια διεύθυνση με την οποία του μιλάει ο master (mainboard).
Αν είναι έτυμο το να φύγουν οι ASCII χαρακτήρες από το PC και να φτάσουν μέχρι το daughterboard , η δουλειά είναι σχετικά εύκολη υπό προϋποθέσεις . Ας πούμε , ο PIC του daughterboard έχει χώρο και χρόνο για το πρόγραμμα του interface δεδομένου ότι τρέχει και το πρωτόκολλο επικοινωνίας ? Έχει ενσωματωμένη EEPROM και να ναι, χωράει τα fonts?

Αν πρέπει να γραφτούν και οι επικοινωνίες , βράσε όριζα……

Ένα άλλο θεμα είναι ότι δεν έχω ξαναδουλέψει με PIC και δεν έχω εργαλεία και αναπτυξιακά, programmers κτλ, αλλά ένταξη, πιστεύω ότι αυτά βρίσκονται …

Για αυτό σου λέω , να σου φτιάξω μια πλακετουλα με USB και να ψήσουμε και τον monster να μας φτιάξει ένα πρόγραμματακι στο PC … είναι ο συντομότερος δρόμος προς την επιτυχία ….
Τώρα αν ντε και καλά θες PHCC , στύλε ένα mail στους τύπους και πες τους τι θες να κανείς , να δόμε τι θα πουν και βλέπουμε….

Τώρα για το LCD , υπάρχουν FCC (η FFC) με pitch 0.5, 0.625, και 0.8 mm οπότε αν βρούμε προμηθευτή νομίζω είναι η καλύτερη λύση .Η μια ακρη του FCC κατευθείαν πάνω στο lcd (δεν ξέρω πώς αλλά το έχω δει , άρα γίνετε) και η άλλη με connectors πάνω στην πλακετα.

EDITED

Ρε συ Νίκο όπια πέτρα(Forum) και να σηκώσω υποκάτω σε βρίσκω ;-) …..

Βρήκα ένα Forum για το PHCC και είδα ότι έχει γίνει κάποια κουβέντα γύρο από το DED .Από τα συνφραζομενα κατάλαβα ότι υπάρχει έτοιμο daughterboard για character LCD. Σκέφτηκα λοιπόν το εξής .Να φτιαχτεί μια πλακετα με έναν MCU που από τη μια μεριά να κάθετε στο daughterboard και να προσομοιώνει ένα character LCD (εύκολο γιατί έχουν τυποποιημένο τρόπο επικοινωνίας ) και από την άλλη να οδηγεί το DOT-MATRIX LCD . Είναι λίγο μαϊμουδιά λύση αλλά δεν μπλέκεις με πρωτόκολλα επικοινωνίας ΚΤΛ. Τι λες ???
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Διπλωμάτη μου!!!!!
Εικόνα
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

MAC έγραψε: Ρε συ Νίκο όπια πέτρα(Forum) και να σηκώσω υποκάτω σε βρίσκω ;-) …..
:oops: Εεεεε, είμαι δραστήριος... :lol:
MAC έγραψε:Βρήκα ένα Forum για το PHCC και είδα ότι έχει γίνει κάποια κουβέντα γύρο από το DED .Από τα συνφραζομενα κατάλαβα ότι υπάρχει έτοιμο daughterboard για character LCD. Σκέφτηκα λοιπόν το εξής .Να φτιαχτεί μια πλακετα με έναν MCU που από τη μια μεριά να κάθετε στο daughterboard και να προσομοιώνει ένα character LCD (εύκολο γιατί έχουν τυποποιημένο τρόπο επικοινωνίας ) και από την άλλη να οδηγεί το DOT-MATRIX LCD . Είναι λίγο μαϊμουδιά λύση αλλά δεν μπλέκεις με πρωτόκολλα επικοινωνίας ΚΤΛ. Τι λες ???
Καθόλου κακή ιδέα! Έτσι μπορεί να παίξει όχι μόνο με το PHCC αλλά οποιοδήποτε character LCD interface!
MAC
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 27 Μάιος 2005, 21:50
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτη

Δημοσίευση από MAC »

Ένταξη λοιπόν…. Ξεκινάμε ….

Καταρχήν Χρειάζομαι ένα Display.(Μήπως σου είναι εύκολο να σου στείλω χρήματα και να μου παραγγείλεις ένα όπως το δικό σου , γιατί δεν τα πάω καλά με τις αγορές από Internet?)

Δεύτερον. Χρειαζόμαστε ένα PHCC και ένα daughterboard για character LCD . Αν έχεις θα πρέπει να μου τα στείλεις . Αν δεν έχεις θα πρέπει να μου μαζέψεις σχεδία πλακετών , σχηματικά , ληστές υλικών ΚΛΤ και να τα φτιάξω. (αν πρέπει να τα φτιάξω , μάζεψε συμμετοχές από τυχόν άλλους ehaf cockpitades που θέλουν PHCC εσύ που τους ξέρεις, ώστε να τα φτιάξω όλα μαζί αφού θα μπω στη διαδικασία να φτιάξω πλακετες ).

Τρίτων . Πρέπει να μου μαζέψεις ότι Software και Tool κυκλοφορεί για PHCC .Αν εχεις τα font επίσης θα πρέπει να μου τα στείλεις. Αν όχι θα τα φτιάξω…

Τετάρτων και σημαντικό. Μάθε αν το PHCC μπορεί να υποστηρίξει 5Χ25 χαρακτήρες και Inverted χαρακτήρες.(Μην φάμε καμιά πίκρα τελευταία στιγμή...)

(Σε χώνω λίγο αλλά έχεις τα connections οπότε εσύ θα το κάνεις πιο γρήγορα…. )

Τελικά σκέφτομαι να φτιάξω μια πλακέτα που να υποστηρίζει και τα δυο σενάρια PHCC & USB μια και το 95% τις δουλειάς είναι ίδιο.

Το mail μου elaa@otenet.gr

Τη δευτέρα θα πάω ρόδο για μια βδομάδα να στήσω ένα project και μόλις γυρίσω ξεκινάω δουλειά …Στόχος να τελειώσουμε μέχρι τέλη Σεπτέμβρη…( που σημαίνει ότι μέχρι τέλος του χρόνου θα έχουμε DED ;-) )

Αυτά….
Απάντηση