Προφητείες Γέροντα Παϊσιου για Τούρκους και Πόλη

Κεντρικό σημείο επικοινωνίας μελών

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Fantasma337
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 06 Ιουν 2004, 22:49
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fantasma337 »

Το 1453 τα μοναστήρια είχαν γεμίσει από καλόγερους-φυγόστρατους και ο Παλαιολόγος αναγκάστηκε να στηριχτεί στον Ιουστινιάνη και τους μισθοφόρους του. Τα ευχέλαια στα Θεοδοσιανά τείχη δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα...

Σήμερα περιμένουμε από προφητείες και Ρώσσους να μας σώσουν...

Κάποια πράγματα τελικά δεν αλλάζουν...
ACIG Team Member
Εικόνα
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Ο άγιος Γέροντας Παΐσιος ο Αγιορείτης, η αγιότητα του οποίου έχει ομολογηθεί από όλους σχεδόν τους Έλληνες, πολιτικούς, στρατιωτικούς, λαϊκούς, Μοναχούς, Ιερείς, Επισκόπους και αυτόν τον ίδιο τον Πατριάρχη
...αν και προσωπικά δεν τον γνωρίζω τον Κο, απορώ δε πότε και ποιά ημερομηνία ο εν λόγο ομολογήθηκε απο απο όλη αυτή την Ελληνική μάζα ως Άγιος......

Και εγώ Άγιος είμαι και φοβέρα θέλω......

:evil:
e-HAF Admin
Cannon
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 12 Μαρ 2006, 10:55

Δημοσίευση από Cannon »

Anzac έγραψε:
Ο άγιος Γέροντας Παΐσιος ο Αγιορείτης, η αγιότητα του οποίου έχει ομολογηθεί από όλους σχεδόν τους Έλληνες, πολιτικούς, στρατιωτικούς, λαϊκούς, Μοναχούς, Ιερείς, Επισκόπους και αυτόν τον ίδιο τον Πατριάρχη
...αν και προσωπικά δεν τον γνωρίζω τον Κο, απορώ δε πότε και ποιά ημερομηνία ο εν λόγο ομολογήθηκε απο απο όλη αυτή την Ελληνική μάζα ως Άγιος......

Και εγώ Άγιος είμαι και φοβέρα θέλω......

:evil:
Ώπα, μάστορα... hold your horses please, m8!
Ο Γέροντας ήταν ΜΕΓΑΛΗ μορφή...
Ξέρω τί σου λέω! :)

Νομίζω οτι δεν είναι ΚΑΝΕΙΣ μας σε θέση να σχολιάζει τα λεγόμενά του... Άσ'το...
Κωνσταντίνος "Cannon" Οικονομίδης - SW4NLS
Εικόνα
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Μπορεί να μην γνωρίζω πολλά πράγματα κυρίως λόγω του νεαρού της ηλικίας μου αλλά επιτρέψατέ μου να σας πω ότι ο γέροντας Παϊσιος ήταν πραγματικά άγιος άνθρωπος.Ο πατέρας μου τον είχε επισκεφτεί αλλά και ένας γνωστός μας που πήγαινε συχνα να τον επισκεφτεί όσο ήταν ο γέροντας εν ζωή μου έχουν διηγηθεί καταπληκτικά πράγματα.Θεραπεία καρκίνου,αλλαξοπίστηση βουδιστή,άθεος που πίστεψε και έγινε μοναχός,ανθρώπους που πήγαιναν πρώτη φορά να τον συναντήσουν και ο γέροντας ήξερε το όνομα τους χωρίς να του το πουν και ήξερε και τα προβλήματά τους αλλά και άλλα θαυματουργικά πράγματα.
Μια καλή διεύθυνση: http://www.rel.gr/index.php?rpage=paisios&rpage2=
Dedalus
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 23 Φεβ 2007, 23:30
Τοποθεσία: patra

Δημοσίευση από Dedalus »

'Πάλι με χρόνια με καιρούς...' :wink: :helmet: :A7: :helmet:
Εικόνα
Fantasma337
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 06 Ιουν 2004, 22:49
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fantasma337 »

dedalos έγραψε:'Πάλι με χρόνια με καιρούς...'
Με τα χρόνια και τους καιρούς θα περιμένεις πολύ ακόμα...
:wink: :helmet: :A7: :helmet:
Με τα A-7 ίσως να καταφέρεις κάτι...
ACIG Team Member
Εικόνα
ΜΑΧΙΜΩΤΑΤΟΙ ΟΙ ΙΣΧΥΟΝΤΕΣ (Αριστοτέλης)
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Fantasma337 έγραψε:Σήμερα περιμένουμε από προφητείες και Ρώσσους να μας σώσουν...Κάποια πράγματα τελικά δεν αλλάζουν...
Δεν το κατάλαβα το ύφος σου.Έχεις το δικαίωμα να μη πιστεύεις σε προφητείες αλλά όχι και να προσβάλλεις αυτούς που πιστεύουν.
chris
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 17:29

Δημοσίευση από chris »

η κριτική δεν ισοδυναμεί με προσβολή...ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει..ένθεν και ένθεν...

στο κάτω κάτω τα περι πλήθους μοναχών που στοιβάζονταν στις μονές την ύστατη ώρα της Πόλης είναι μια ιστορική αλήθεια....

σύν Αθηνά και χείρα κίνει,είπαν κάποιοι,κάποτε...να το ακούμε και αυτά...όχι μόνο Κύριε Ελέησον...ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε Έλληνες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chris την 31 Μαρ 2007, 16:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Scorpion
Δημοσιεύσεις: 890
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2004, 12:09
Τοποθεσία: athina

Δημοσίευση από Scorpion »

εχω ακουσει και εγω οτι καποιος ηθελε να τον επισκεφτει αλλα πρωτα τον πηρε τηλεφωνο
οταν ο αγιοασ του απαντησε τον αποκαλεσε αμεσωσ με το ονομα του και βεβαια ο τυπος εμεινε καγκελο και αμεσως πηγε να τον συναντησει

προσωπικα πιστευω στουσ αγιους της εκκλησιας μας στα υπολοιπα καθαρματα δεν πιστευω της κοινωνιας μας, που ολοι ειναι απληστοι υποκριτες κανενα ενδιαφερον για τον πλησιον τουσ και το κακο ειναι οτι μασ εχουν μαθει ολουυσ ανεξερετοσ να σκεφτομαστε την παρτυ μας

ειμαστε ολοι προιοντα των αλλων των μεγαλων
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

zafos έγραψε:
Fantasma337 έγραψε:Σήμερα περιμένουμε από προφητείες και Ρώσσους να μας σώσουν...Κάποια πράγματα τελικά δεν αλλάζουν...
Δεν το κατάλαβα το ύφος σου.Έχεις το δικαίωμα να μη πιστεύεις σε προφητείες αλλά όχι και να προσβάλλεις αυτούς που πιστεύουν.
ουτε εγω ειδα καποια προσβολη σε οποιονδηποτε :roll:
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

viper έγραψε:ουτε εγω ειδα καποια προσβολη σε οποιονδηποτε :roll:
Το
Fantasma337 έγραψε:Κάποια πράγματα τελικά δεν αλλάζουν...
Δε σου λέει κάτι?
Τέλοσπάντων.Είναι το πως το βλέπει καθένας..
chris
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 17:29

Δημοσίευση από chris »

zafos έγραψε:
viper έγραψε:ουτε εγω ειδα καποια προσβολη σε οποιονδηποτε :roll:
Το
Fantasma337 έγραψε:Κάποια πράγματα τελικά δεν αλλάζουν...
Δε σου λέει κάτι?
Τέλοσπάντων.Είναι το πως το βλέπει καθένας..
προσωπικά πιστεύω ότι αυτό που θα έπρεπε να μας λέει κάτι,δεν είναι το κομμάτι που έκανες quote αλλά το ακριβώς απο πάνω...
Spartan
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 19:23

Δημοσίευση από Spartan »

Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει τον σκοπό τέτοιων προφητειών... Αν ένας άνθρωπος είναι Άγιος κ έχει την ικανότητα να προφητεύει με γεια του και με χαρά του. Το να λέμε όμως πως δεν πρέπει να είμαστε σε συνεχή εγρήγορση γιατί οι Ρώσοι θα μας σώσουν, μάλλον ως δικαιολογία μου ακούγεται προκειμένου να συνεχίσουμε να είμαστε παθητικοί στα εθνικά μας προβλήματα και να συνεχίσουμε να ψηφίζουμε τον πολιτικό που μας κάνει τα ρουσφέτια.
Επίσης, δεν έχω καταλάβει τι ζόρι τραβάει ο Θεός και γουστάρει τους ορθόδοξους περισσότερο από τους τριγύρω μας λαούς... Παιδιά του ίδιου Θεού δεν είναι και οι Τούρκοι; Πρόσφατα στον Χαρδαβέλα άκουσα τον συγγραφέα-ερευνητή-δενξέρωτιάλλο Άγγελο Σακέτο να λέει πως δεν χρειάζεται να ανησυχούν οι Έλληνες γιατί έχουν τον Θεό με τον μέρος τους... Εάν λοιπόν ο Έλληνας του BIP, της λούφας, της κομπίνας και της αρπαχτής έχει τον Θεό με το μέρος του... ζήτω που καήκαμε!
Γνώμη μου είναι πως θα πρέπει να ακούμε τις προφητείες κ τα λεγόμενα των Αγίων, παλαιών και σύγχρονων, με σεβασμό αλλά να μην στηριζόμαστε πάνω σε αυτές. Αν έρθει η ευλογημένη στιγμή, έχει καλώς. Αν όχι, θα ήταν κρίμα να συνεχίσουμε την κατρακύλα της παρακμής, που στην τελική, ίσως να μας αξίζει!

Υ.Γ. Ελπίζω να μην προσβάλλεται κάποιος από τα λεγόμενά μου διότι δεν έχω τέτοιον σκοπό...

Ήρεμα με τις βρισιές...... by manik.
zafos
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 23:59

Δημοσίευση από zafos »

Spartan έγραψε:Επίσης, δεν έχω καταλάβει τι ζόρι τραβάει ο Θεός και γουστάρει τους ορθόδοξους περισσότερο από τους τριγύρω μας λαούς... Παιδιά του ίδιου Θεού δεν είναι και οι Τούρκοι;
Μα φυσικά.Κανείς δεν λέει το αντίθετο.Όλοι είμαστε ίσοι απέναντι στο Θεό.Και δεν "γουστάρει" ο Θεός περισσότερο τους ορθόδοξους,κανείς δεν λέει κάτι τέτοιο.Εντάξει υπάρχουν εξαιρέσεις που όμως είναι εξαιρέσεις.Αλλά μην ξεχνάμε πως η προφητεία έγινε από έναν έλληνα-χριστιανό και όχι μόνο χριστιανό.Το να πάρουμε πίσω την Πόλη δε το λέμε με μίσος για τους τούρκους αλλά με αγάπη για την Πόλη.
chris
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 17:29

Δημοσίευση από chris »

μόνο που δεν γίνεται με ευχέλαια και Κυριε Ελέησον αυτο...αυτή είναι η διαφωνία....
Απάντηση