Sugarmate Home Cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Οκ, το βρήκα... δεν είναι απορρυπαντικό, είναι το καπάκι από το νερό Κορπή... και έχει άλλο χρώμα, αλλά είναι ακριβώς σε μέγεθος.

Αν βρεις το απορρυπαντικό που έχει καπάκι και σε ίδιο χρώμα με το κανονικό, πες το. Αλλιώς, θα βάψω 4 καπάκια Κορπή :)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

;;;; καμιά φώτο ρε παιδιά ;;;;
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Τι φώτο; Από το καπάκι του νερού; :lol: :lol:

Θα χρησιμοποιήσω το καπάκι του νερού "Κορπή" για thumbwheel στο ICP, έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος, τις ραβδώσεις και μόνο χρειάζεται αλλαγή χρώματος και εσοχή για τον άξονα του ποτενσιομέτρου. SYM, BRT, RET DEPR και CONT, χρειάζομαι 4 καπάκια...

ΟΚ, τα στρόγγυλα COM1, COM2 κλπ κουμπιά τα έχω, τα τετράγωνα 1,2,3 κλπ τα έχω, το toggle Drift C/O το έχω, το DCS το έφτιαξα πρόχειρα αλλά θέλω να φτιάξω ένα καλό τώρα που βρήκα τον τρόπο... τα rocker up/down δεν έχω, πρέπει να βρω καμιά καλή ιδέα - μάλλον θα βάλω tactile switches και θα φτιάξω καπάκι.

Όπως κατάλαβες, ξεκινάω από το ICP. Φώτος, μη βιάζεσαι... σε λίγο θα έχεις και φώτος, αυτά τα πράγματα δε γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη (ειδικά αν έχεις και δουλειά τη μισή μέρα).
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

απλά μου κάνει εντύπωση το ότι το καπάκι του νερού είναι ίδιο με το συγκεκριμένο εξάρτημα που θες

απλα δεν μου κάθετε για humbwheel !!!
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ορίστε, πρόχειρες φωτός για παράδειγμα...

Εικόνα Εικόνα

Είναι λίγο φαρδύτερο αλλά δεν ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό. Θα κλείσει και από την άλλη μεριά, θα γυαλοχαρταριστεί το λογότυπο Κορπή και θα βαφτεί άσπρο/κρεμ με μαύρες γραμμούλες όπως στο κανονικό.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Να και δυο φωτός με όλη την οικογένεια (ή σχεδόν όλη...)

Εικόνα Εικόνα

Σε αυτές διακρίνεται και το rocker switch που μόλις τέλειωσα. Είναι από ξύλο (φυσικά! :wink: ) το οποίο εσκάλισα, λίμαρα, γυαλοχαρτάρισα για να του δώσω το κατάλληλο σχήμα. Μετά βάφτηκε γκρι με τέμπερα και με άσπρο τα βελάκια επάνω/κάτω. Για να γίνει ανθεκτικό στη χρήση, λείο και γυαλιστερό, το επικάλυψα με λεπτή στρώση εποξικής κόλλας. Αυτό θα κάθεται πάνω σε δύο tactile switches (διακρίνονται από κάτω του).

Στο επάνω μέρος φαίνονται οι στρόγγυλοι διακόπτες για τα COM1/2, IFF κλπ κουμπιά, τους οποίους κατάφερα να βρώ σε γκρι και σε ίδιο μέγεθος με τον κανονικό. Το text μάλλον θα το κάνω με waterslide decal επάνω του (ή ίσως απλά με αυτοκόλλητη διαφάνεια inkjet).

Oι κόκκινοι τετράγωνοι διακόπτες θα είναι για κάποιες λειτουργίες Teamspeak κυρίως, καθώς και για κουμπιά του RWR...

Λίγο πιο κάτω φαίνονται οι tactile switches που θα χρησιμεύσουν για OSBs και για το ICP (τα νούμερα).

Κι έχω κι άλλα... :D :D

Το DCS δεν το φωτογράφισα (το ξέχασα... :cry: ) αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν δοκιμαστικό μοντέλο. Μόλις φτιάξω το κανονικό θα το ποστάρω...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

καλά ρε θηρίο, πάνω σε διάτρητη κάρτα θα τα κολήσεις ;

χαράς το κουράγιο σου.....
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Όχι, δε θα είναι σε διάτρητη... για την ακρίβεια δε θα είναι καν σε πλακέτα, οι καλωδιώσεις θα είναι point to point. Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να γίνει πλακέτα, απλές καλωδιώσεις είναι... ίσως απλά να συγκεντρώνονται σε μια πλακέτα πριν καταλήξουν στο matrix του encoder, αλλά αρκεί μια απλή διάτρητη γι αυτό.

Τα ηλεκτρονικά (encoder κλπ), όπως βλέπεις και στις φωτός είναι ήδη έτοιμα - α, θα χρειαστώ μόνο να φτιάξω κυκλωματάκια για την κωδικοποίηση των rotary encoders για το CRS και HDG (HSI), αλλά είναι τόσο απλά που κι αυτά μάλλον σε διάτρητη θα τα φτιάξω...

(Πρέπει να δεις έναν ενισχυτή κιθάρας με λυχνίες που έχω φτιάξει - η χαρά του point to point, όλα σχεδόν σε turret board... αν έχεις φάει τα νιάτα σου με κατασκευές PCB, εκτιμάς αλλιώς το point to point :wink: )
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Very very nice!!! :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

raptor έγραψε:Very very nice!!! :wink:
και φυσικά ακόμα περιμένουμε να μας πείς το απορρυπαντικό έτσι !!!!!
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Νέο update για Thumbwheel:

Το (κόκκινο) καπάκι από το γάλα ΑΓΝΟ (συσκευασία 1 λίτρου) κάνει επίσης, αν θέλεις πιο χαμηλό προφίλ στο ICP - έχει μεγαλύτερη διάμετρο από αυτό του Κορπή, άρα για να βγαίνει από το ίδιο άνοιγμα στο ICP πρέπει να το βάλεις χαμηλότερα, άρα προεξέχει λιγότερο προς τα μπρος. Έχεις και το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι βάζοντάς το χαμηλότερα, έχεις περισσότερο χώρο για το ποτενσιόμετρό του, που έτσι δε μπλέκεται με τους άλλους διακόπτες αφού βρίσκεται πιο χαμηλά...

Επίσης είναι πιο "παράλληλες" οι γραμμές του και δεν έχει και λογότυπο που χρειάζεται γυαλόχαρτο... Γενικά είναι λίγο καλύτερο, άρα θα το ρίξω στο γάλα! ;)

Πάντως για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ( :lol: ) θα ήθελα να μάθω και το απορρυπαντικό...

Raptor...?
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Παιδιά η νοικοκυρά του σπιτιού το πέταξε.. Μόλις το επιβεβαίωσα. Sorry..! :oops:

Αλλά επιφυλάσομαι.
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χαχαχα... ε ρώτα την ντε ποιο απορρυπαντικό χρησιμοποιεί και πέταξε τώρα που τελείωσε!

Συνήθως οι νοικοκυρές δεν αλλάζουν μάρκα, είναι σταθερές στις επιλογές απορρυπαντικού ;)

Σήριαλ έγινε το απορρυπαντικό :lol: :lol:

Είπες έχει και το κατάλληλο χρώμα;
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36874
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

raptor έγραψε:Παιδιά η νοικοκυρά του σπιτιού το πέταξε.. Μόλις το επιβεβαίωσα. Sorry..! :oops:

Αλλά επιφυλάσομαι.
Μια δουλειά προσφέρθηκες να κάνεις και τακανες μούτι.... :twisted:
e-HAF Admin
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Anzac έγραψε:
raptor έγραψε:Παιδιά η νοικοκυρά του σπιτιού το πέταξε.. Μόλις το επιβεβαίωσα. Sorry..! :oops:

Αλλά επιφυλάσομαι.
Μια δουλειά προσφέρθηκες να κάνεις και τακανες μούτι.... :twisted:

ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑ εκτεθήκαμεν!!! :lol: :twisted: Απο την άλλη λίγο είναι να σε βλέπει με τα απορρυπαντικά και να σου λέει "αγάπη μου προσφέρθηκες να σφουγγαρίσεις απόψε!!!???"!!!!!! :em2:
Εικόνα
Απάντηση