F-4E Phantom 2 R/C

Περιοχή συζήτησης για Στατικά & Τηλεκατευθυνόμενα Μοντέλα

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

F-4E Phantom 2 R/C

Δημοσίευση από Sugarmate »

Sugarmate έγραψε: Εγώ μέχρι να καταφέρω να φτιάξω σωστά το F-22, πήρα αυτό: ένα ομορφότατο F-4 με όλα τα παρελκόμενα για άμεση πτήση. Έχει και F-15 αλλά προτίμησα F-4 για ευνόητους λόγους... :wink:
Παρέλαβα σήμερα. Όλα άψογα, ποιότητα άψογη, τα πάντα στο κουτί, μέχρι και epoxy για τις λίγες κολλήσεις (πτέρυγες, ουραία και κάθετο σταθερό και radome) που απαιτούνταν. Περίπου 1 μέτρο μήκος και 0,7 πλάτος.

Έκανα τις κολλήσεις σε 20 λεπτά, φόρτισα την 3cell Li-Po battery (περιλαμβάνεται και φορτιστής από 220V ή μπαταρία αυτοκινήτου), έβαλα μπαταρίες στο Τ/Χ και το άνοιξα για να δω τι παίζει.

4 channels - Ailerons, Elevators, Throttle και NWS

Ailerons OK, elevators ήθελαν λίγο ρύθμιση-ευθυγράμμιση. Σε 2 λεπτά όλα good to go. Πρώτη μου εμπειρία με ducted fan σκάφος και έπαθα πλάκα από τον αέρα που σπρώχνει και την ώση που δίνει με τέρμα throttle. Τώρα απλά περιμένω να φτιάξει ο καιρός για την παρθενική πτήση.

Στα σχέδιά μου είναι να προσαρμόσω μια μικρή, ελαφριά pinhole ασύρματη κάμερα μέσα στο cockpit για να έχω εικόνα εν πτήσει - ή ακόμα και καταγραφή σε βίντεο.

Info εδώ.
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δεν σου ξανα μιλάω εσένα :|
e-HAF Admin
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

αν επιτρέπεται πόσο πήγε το μαλλί;;;
Εικόνα
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Re: F-4E Phantom 2 R/C

Δημοσίευση από Mystic_J »

Sugarmate έγραψε:
Sugarmate έγραψε: Εγώ μέχρι να καταφέρω να φτιάξω σωστά το F-22, πήρα αυτό: ένα ομορφότατο F-4 με όλα τα παρελκόμενα για άμεση πτήση. Έχει και F-15 αλλά προτίμησα F-4 για ευνόητους λόγους... :wink:
Παρέλαβα σήμερα. Όλα άψογα, ποιότητα άψογη, τα πάντα στο κουτί, μέχρι και epoxy για τις λίγες κολλήσεις (πτέρυγες, ουραία και κάθετο σταθερό και radome) που απαιτούνταν. Περίπου 1 μέτρο μήκος και 0,7 πλάτος.

Έκανα τις κολλήσεις σε 20 λεπτά, φόρτισα την 3cell Li-Po battery (περιλαμβάνεται και φορτιστής από 220V ή μπαταρία αυτοκινήτου), έβαλα μπαταρίες στο Τ/Χ και το άνοιξα για να δω τι παίζει.

4 channels - Ailerons, Elevators, Throttle και NWS

Ailerons OK, elevators ήθελαν λίγο ρύθμιση-ευθυγράμμιση. Σε 2 λεπτά όλα good to go. Πρώτη μου εμπειρία με ducted fan σκάφος και έπαθα πλάκα από τον αέρα που σπρώχνει και την ώση που δίνει με τέρμα throttle. Τώρα απλά περιμένω να φτιάξει ο καιρός για την παρθενική πτήση.

Στα σχέδιά μου είναι να προσαρμόσω μια μικρή, ελαφριά pinhole ασύρματη κάμερα μέσα στο cockpit για να έχω εικόνα εν πτήσει - ή ακόμα και καταγραφή σε βίντεο.

Info εδώ.
ανέβασε youtube
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

@Anzac: Μίλα μας κι ας μη μας αγαπάς... :)

@Panpan: 177€ όλα πληρωμένα (+ 1.5€ οι 1.5άρες μπαταρίες από το IKEA ;) )

@Mystic_J: Όλα στον καιρό τους, θα γίνει και αυτό. Εδώ είναι βίντεο άλλων με το συγκεκριμένο μοντέλο. Και εδώ. Και εδώ. :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sugarmate την 06 Ιαν 2009, 15:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

Sugarmate έγραψε: @Panpan: 177€ όλα πληρωμένα (+ 1.5€ οι 1.5άρες μπαταρίες από το IKEA ;) )
Μια χαρά!!! Καλές πτήσεις τώρα και αναμένουμε τα βίντεο!!
Εικόνα
Απάντηση