Port Forward και Static IP

Γενικά θέματα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Airkiller
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 16:36

Port Forward και Static IP

Δημοσίευση από Airkiller »

Για να κάνω port forward πρέπει να έχω Static IP υποχρεωτικά; :(
Fh 4 EVER
panpan
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006, 22:31
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panpan »

όχι
Εικόνα
Airkiller
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 28 Φεβ 2009, 16:36

Δημοσίευση από Airkiller »

μήπως μπορείς να με καθοδηγήσεις για το πώς γίνεται έιτε σε αυτό το topic είτε σε PM; :wink:

Ευχαριστώ.
Fh 4 EVER
Alexander
Δημοσιεύσεις: 930
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005, 13:29

Δημοσίευση από Alexander »

http://portforward.com/
βρες το router σου μέσα από την λίστα και ακολούθησε τις οδηγίες
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Alexander έγραψε:http://portforward.com/
βρες το router σου μέσα από την λίστα και ακολούθησε τις οδηγίες
Επειδή μπορεί να σε μπερδέψει λιγάκι:

:arrow: Βρίσκεις στο παραπάνω λίνκ του router σου ή τον ποιο κοντινό σε μοντέλο αν δεν υπάρχει ήδη, και τον επιλέγεις

:arrow: Πατάς "skip this add" στο διαφημιστικό παράθυρο που εμφανίζεται

:arrow: Επιλέγεις το game για το οποίο θες να κάνεις τις ρυθμίσεις σου, πχ Falcon4

Σημειωτέον ότι για το falcon υπάρχουν και άλλες πόρτες που πρέπει να ανοίξεις οι οποίες αναφέρονται στον οδηγό μας.

Αν μάθεις να κάνεις σωστά την διαδικασία μετά ανοίγεις όσες θες :idea:
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Port Forward και Static IP

Δημοσίευση από Sugarmate »

Airkiller έγραψε:Για να κάνω port forward πρέπει να έχω Static IP υποχρεωτικά; :(
Για να το δούμε λίγο καλύτερα: δε χρειάζεται να έχεις Static IP από τη μεριά του provider, χρειάζεται όμως να έχεις σταθερή ΙΡ στον υπολογιστή στον οποίον θέλεις να κάνεις το port forwarding.

Κι αυτό γιατί για να κάνεις port forwarding πρέπει να δηλώσεις σε ποια IP θέλεις να γίνεται. Αν αφήσεις το DHCP να σου αποδώσει μια ΙΡ από το ΙΡ Pool, μπορεί να σου δώσει κάποια άλλη από αυτή που δήλωσες στο port forwarding σου, ειδικά αν στον ίδιο router συνδέονται κι άλλα PC. Οπότε είτε δηλώνεις μια σταθερή ΙΡ στο PC που θέλεις να έχεις το forwarding και το κάνεις exclude από την ΙΡ Pool, είτε κάνεις port forwarding σε κάθε πιθανή ΙΡ που αποδίδει το DHCP σου (δύσκολο αν είναι πολλές).

Εγώ ας πούμε, έχω το desktop PC (με το Falcon), ένα laptop και έναν wireless printer. Έχω ορίσει σταθερή ΙΡ 192.168.1.10 στον printer, σταθερή ΙΡ 192.168.1.11 στο desktop PC και όρισα ένα ΙΡ Pool από 192.168.1.12 εώς 192.168.1.20 για οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστεί να συνδεθεί (laptop πχ), δηλαδή 9 θέσεις.

Το port forwarding μου λοιπόν για το Falcon "δείχνει" στην 192.168.1.11
Απάντηση