tgp-lantirn unlock keys

Γενικά θέματα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stvs
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Σεπ 2009, 09:26

tgp-lantirn unlock keys

Δημοσίευση από stvs »

χερετω...μια βοηθεια παιδια στο φ-4 αλλ φορς
το ατρακτιδιο στοχοποιησης οταν (num 0) λοκαρει πια πληκτρα πρεπει αν πατησω
για να επανελθω αν για παραδειγμα μετανιωσα για το λοκ το στοχου..γιατι βλεπω οταν λοκαρει δεν μπορω να το αλαξω μεχρι να φυγουν οι βομβες ,η το ατρακτιδιο να κοιταζει πισω και αυτοματα ξαναγυρνα και μετα κοιτα εμπρος.Πολλες
φορες παλι το ατρακτιδιο κοιταει πισω στη ουρα και δυσκολευωμαι να το κανω να κοιτα μπροστα με ενα πληκρο και παιδευωμαι με τα βελακια στα κουμπια να το γυρισω να κοιτα ευθεια μπροστα..
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Το ατρακτίδιο (Lantirn προφανώς) λειτουργεί με 2 τρόπους στο Allied Force (και όχι αλλ φορς).

1. Μια φορά lock (Ground stabilize) για να μπορέσεις να κινήσεις αργά τον κέρσορα, διαφορετικά θα τρέχει σαν παλαβός. Αυτά σε TGP Mode.

2. Αφού βρείς τον στόχο που θες, 2η φορά lock επάνω του για να κλειδώσει εκεί.

Αν εσύ κάνεις άφεση (ή δεν κάνεις) και περάσεις απο επάνω του, το μάτι του lantirn θα εξακολουθεί να τον παρακολουθεί.

Άρα εσύ αυτό που θες είναι να κάνεις unlock. Με τα κουμπιά νομίζω πως είναι το .Del απο το numpad.

ΥΓ. Πάρε joystick αν δεν έχεις.
e-HAF Admin
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Anzac έγραψε:Το ατρακτίδιο (Lantirn προφανώς) λειτουργεί με 2 τρόπους στο Allied Force (και όχι αλλ φορς).

1. Μια φορά lock (Ground stabilize) για να μπορέσεις να κινήσεις αργά τον κέρσορα, διαφορετικά θα τρέχει σαν παλαβός. Αυτά σε TGP Mode.

2. Αφού βρείς τον στόχο που θες, 2η φορά lock επάνω του για να κλειδώσει εκεί.

Αν εσύ κάνεις άφεση (ή δεν κάνεις) και περάσεις απο επάνω του, το μάτι του lantirn θα εξακολουθεί να τον παρακολουθεί.

Άρα εσύ αυτό που θες είναι να κάνεις unlock. Με τα κουμπιά νομίζω πως είναι το .Del απο το numpad.
Από ότι καταλαβαίνω ο "Νέος" δεν έχει joystick σωστά? εάν ναι κοιτά στα keystrokes/set-up/settings/keyboard ποιο κάνει unlock γενικά είναι πολύ δύσκολο ο χειρισμός χωρίς joy
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

για να είναι lock το 0-INS απο το numpad, το unlock είναι στάνταρτ το .DEL επίσης απο το numpad
e-HAF Admin
Nikolas
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 10 Δεκ 2006, 18:47

Δημοσίευση από Nikolas »

Υπάρχει άλλη διαδικασία στο OpenFalcon?
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ορίστε ;
e-HAF Admin
Άβαταρ μέλους
stvs
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Σεπ 2009, 09:26

Δημοσίευση από stvs »

οκ το εχω βρει.. στο φορητο μου το unlock ειναι το πληκτρο "home" !
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από Thorny »

φιλε stvs, κι εγω χρησιμοποιω το laptop για τις πτησεις μου.

Δεν έχω κάποιο ιδιαιτερα ακριβο joystick (όπως ΗΟΤΑS, SAITEK κ.λ.π.) αλλα αυτό που κανω για να μην ψαχνομαι με τους συνδιασμους πληκτρων καθώς και τα πληκτρα που κανονικά είναι στο numpad, είναι να έχω ένα κανονικό πληκτρολόγιο που συνδέω εξωτερικά στο laptop.

Ετσι το "unlock target" ας πουμε ειναι το πληκτρο <. Del> στο numpad. Και έχοντας το εξωτερικό πληκτρολόγιο με βάση τον χαρτη πληκτρων (keymap) του Falcon δεν ψάχνομαι καθόλου.

Το μονο προβλημα είναι ότι όταν ταξιδεύω για διακοπές (ή όπως πρόσφατα για τις εκλογές) πρέπει να κουβαλάω και το ..... πληκτρολογιο μέαα στη βαλίτσα μου.

Δοκίμασε κι εσύ με εξωτερικό πληκτρολόγιο. Ίσως σε βολέψει καλύτερα.
TODO POR LA PATRIA
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Thorny έγραψε: Το μονο προβλημα είναι ότι όταν ταξιδεύω για διακοπές (ή όπως πρόσφατα για τις εκλογές) πρέπει να κουβαλάω και το ..... πληκτρολογιο μέαα στη βαλίτσα μου.
Με dedicated πληκτρολόγιο μπορείς μέχρι και να εκτυπώσεις το keyboard map σε αυτοκόλλητο χαρτί και να κολλήσεις σε κάθε πλήκτρο τις λειτουργίες του, για γρηγορότερη εύρεση.

Επίσης, για να μην πιάνει χώρο στη βαλίτσα, μπορείς να προμηθευτείς ένα από αυτά τα νέα USB πληκτρολόγια φτιαγμένα εξολοκληρου απο slim καουτσουκ, που μπορεί να τυλιχτεί σε μικρό όγκο. Τα είδα πρόσφατα σε κάποιο κατάστημα γνωστής αλυσίδας προς 18€ και σίγουρα μπορείς να τα βρεις και online, ίσως και φτηνότερα.
Thorny
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 27 Ιαν 2006, 11:42
Τοποθεσία: Κυπρος

Δημοσίευση από Thorny »

Sugarmate,

Στη αρχη νόμιζα πως με βρηκες ..... πιτσιρικά και με δουλευες :) αλλα μετα που ειπες για τα 18€ και τα λοιπα ...

Λοιπον δεν ειναι ασχημη ιδεα. :D
Όπως και ιδεα σου για τα αυτοκολητα στο πληκτρολογιο.

Ευχαριστω.

τα λεμε,
TODO POR LA PATRIA
Απάντηση