My Custom ICP

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Cannon έγραψε:
Anzac έγραψε:Κώστα δώσε φώτο απο το mouse ρε σύ!

έχω πετάξει ένα κάρο ποντίκια απο την δουλειά :|

φρόντισε το λίγο σύντομα μπας και βρώ κανένα άλλο
Αφου το λέω: Microsoft Wireless Notebook Optical Mouse (1.0A) :P
Google it!... :)
έχω τέτοιο :)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Κάνα schematic για τον encoder παίζει να ρίξουμε μια ματιά; ;)
Cannon
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 12 Μαρ 2006, 10:55

Δημοσίευση από Cannon »

Sugarmate έγραψε:Κάνα schematic για τον encoder παίζει να ρίξουμε μια ματιά; ;)
http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_ckt10.htm
και ειδικότερα: http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_ckt10_3.htm
Χρειάστηκε να φτιάξω τα τρία πρώτα sub-circuits:
1) Rotary encoder (λίγο δυσεύρετος, ξεκοιλιάζοντας όμως το παραπάνω mouse, βρήκα έναν)
2) Chattering prevention circuit
3) Up Down detection circuit (οι έξοδοι Χ, Υ οδηγούν δυο DX buttons από τον BU0836A, τα οποία αντιστοίχισα σε HSI CRS Increase και HSI CRS Decrease, μέσα στο .key file του OpenFalcon keymapping).
:wink:
Κωνσταντίνος "Cannon" Οικονομίδης - SW4NLS
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χεχε, ακριβώς αυτό το "κόλπο" με τα reset των FlipFlop είχα σκεφτεί κι εγώ, απλά ήθελα να δω τι άλλος τρόπος υπάρχει :)

Για rotary encoder, πλέον ο Leo έχει διαθέσιμα προς αγορά στο site του... αλλά γενικά δεν είναι τόσο δυσεύρετοι, στα καλά καταστήματα ηλεκτρονικών, βρίσκεις... τουλάχιστον εδώ Θεσσαλονίκη ;)

Οσον αφορά το chattering prev.cirq (debouncer), θα μπορούσες να γλυτώσεις αρκετό χώρο και κόστος αν το έκανες με διακριτά στοιχεία (τρανζίστορ/πυκνωτή). Και μάλιστα, εφόσον δε χρειάζεσαι και μεγάλη ταχύτητα στο γύρισμα του CRS, μπορούσες και με σκέτο πυκνωτή, με λίγο πειραματισμό στην τιμή του για την καλύτερη σχέση ταχύτητας/debounce.

Αυτή τη στιγμή σχεδιάζω το δικό μου desktop cockpit panel, το οποίο θα αποτελείται από 2 MFD bezels (τα OSBs δηλαδή σε διάταξη MFD - προφανώς τα MFD καθαυτά θα τα έχω ακόμα στην οθόνη, μέχρι δηλαδή να ωριμάσει λιγάκι το MFD Extractor) που θα μου παρέχουν άμεση πρόσβαση στα OSBs, ένα πλήρες (κατά το δυνατόν) ICP (DED όπως και οι MFD - στην οθόνη, μέχρι να βρω κανένα G15 φθηνό ;) ) και πολλά επιπλέον χρήσιμα κουμπιά (σίγουρα EWS, COMMS, MPO, Master Caution Reset κλπ...)

Έχω εδώ και καιρό ένα BU του Leo και έλεγα να πάρω και 1-2 ακόμα για να βγάλω τόσα κουμπιά, αλλά τελικά παρήγγειλα και περιμένω αυτό. Βγάζει 88 κουμπιά (σε matrix 11x8) με δικό του keyboard emulator και εύκολο scripting (ακόμα και multiple keypresses!) και πολύ καλή τιμή! Σε συνδυασμό με το BU του Leo που ήδη έχω - που θα μου δίνει επιπλέον 32 κουμπιά συν 8 axεs - μάλλον θα μου περισσέψουν κουμπιά κιόλας... :D
Cannon
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 12 Μαρ 2006, 10:55

Δημοσίευση από Cannon »

Ωραίος...!
Η λιγοστή πείρα μου πάντως, έχει δειξει οτι το keypressing emulation (ειδικά στο Falcon) ας αποφεύγεται το δυνατό περισσότερο, δίνοντας περισσότερη έμφαση σε απ'ευθείας ανάθεση λειτουργιών σε DirectX button καταστάσεις ON-OFF... MUCH, MUCH more reliable functionality...! :wink:
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Θα δείξει σε μερικές ημέρες που θα το έχω στα χέρια μου... δε νομίζω πάντως να έχω πρόβλημα - και το Saitek X52 που έχω, σε keypress emulation βασίζονται τα profiles του και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα, είτε στο OF είτε στο AF...

I'll keep you posted...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

παιδιά, και ο admin θέλει ICP :| :|
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Εδώ λέμε θα κάνω ολόκληρο desktop cockpit κι εσύ έχεις μείνει στο ICP;; (καλά, ίσως όχι ολόκληρο...)

MFD OSBs, ICP, EWS, ECM, COMMS και ό,τι άλλο κουμπί-κουμπάκι χρειάζομαι, όλα όμορφα τοποθετημένα και ομαδοποιημένα σε ένα desktop panel μεγέθους όσο ο χώρος ανάμεσα στο stick και στο throttle πάνω στο γραφείο μου ;)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

αν θες να το κάνεις χ2 και για εμένα δεν θα με χάλαγε

είπα να μην σε βάλω σε τρελό κόπο, για αυτό ζήτησα μόνο ICP

:)
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Να σου πω την αλήθεια, δε θα με χάλαγε και μένα... 3 things, though:

1. Ας τελειώσω πρώτα ένα fully working copy να δούμε τις δυνατότητες/ευχρηστία/καλαισθησία/επεκτασιμότητα/κόστος.

2. Είμαι λάτρης και ανέκαθεν δούλευα με υλικό το ξύλο. Ως εκ τούτου, το σασί θα είναι κυρίως από ξύλο...

3. Έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο, άρα δεν έχω πολυτέλεια deadline... αν μου δώσεις οκ για κατασκευή, δεν μπορώ να σου εγγυηθώ χρόνο παράδοσης με ακρίβεια...

Πάντως τα πράγματα είναι τόσο απλά, που αν μπορείς να χειριστείς ένα κολλητήρι, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου... τα κυκλώματα τουλάχιστον. Αλλά και το σασί δε θέλει πολλά-πολλά... μερικά βασικά εργαλεία και όρεξη...
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Επαναφέρω το θέμα για μια ερώτηση τεχνικής φύσης (για να μη χρειαστεί να ξαναανακαλύψω τον τροχό...)

Στο κύκλωμα του encoder, οδηγείται το BU απευθείας από τους παλμούς των flip-flop ή χρειάζεται κάνας ηλεκτρονικός διακόπτης (4053, 4066 κλπ) στο ενδιάμεσο για να συνδέει το matrix;
Cannon
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: 12 Μαρ 2006, 10:55

Δημοσίευση από Cannon »

Sugarmate έγραψε:Επαναφέρω το θέμα για μια ερώτηση τεχνικής φύσης (για να μη χρειαστεί να ξαναανακαλύψω τον τροχό...)

Στο κύκλωμα του encoder, οδηγείται το BU απευθείας από τους παλμούς των flip-flop ή χρειάζεται κάνας ηλεκτρονικός διακόπτης (4053, 4066 κλπ) στο ενδιάμεσο για να συνδέει το matrix;
Απευθείας.
Κωνσταντίνος "Cannon" Οικονομίδης - SW4NLS
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ωραία, thanks!
Απάντηση