Sugarmate Home Cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Μικρό change of plans...

Αποφάσισα να κάνω λειτουργικά τα MFD (με MFD Extractor) και να προσθέσω και λειτουργικά όργανα (με Falcongauges).

Το οποίον σημαίνει μικρή αλλαγή του layout. To ICP μου είναι σχεδόν έτοιμο, αλλά ευτυχώς δεν επηρεάζεται από τις αλλαγές...
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Άντε με το καλό man!
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Thanks Rap... Η ιδέα μου έσκασε κατά τη διάρκεια κάποιων pm με τον κύριο αντμινιστράτορα... Και από τις εξελίξεις στο μέτωπο MFD Extractor/Falcongauges...
Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, μάλλον το καλύτερο που έχω να κάνω είναι το εξής: αγορά μιας widescreen 19" TFT με ~140 ευρώ (φθηνότερα ίσως από ebay), με εύρος εικόνας 41x26cm (1440x900 pixels) και επαναδιάταξη του πάνελ ώστε τα MFD να είναι στα άκρα της οθόνης, με απόσταση μεταξύ τους περίπου 20cm. Στην υπόλοιπη οθόνη, προβολή με Falcongauges των οργάνων του α/φους. Και εφόσον το πάνελ θα είναι μεγαλύτερο από τα 41cm του πλάτους της οθόνης, θα βάλω και τους χρειαζούμενους διακόπτες του πιτ στον υπόλοιπο χώρο. Κι έτσι γλιτώνω και το άλλο πρόβλημα, αν έβαζα 2 οθόνες: θα έπρεπε να βάλω και δεύτερη κάρτα γραφικών (ή να τις οδηγήσω από networked pc, αλλά δεν έχει καλη ταχύτητα).
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

Νομίζω οτι η λύση που έχει υοθετήσει ο Cannon με τα home-made MFD bezels πάνω σε μία TFT οθόνη είναι η πιο εύκολη, κατασκευαστικά, απο χρόνο που θα σου πάρει, και οικονομικά.
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Μα... κι εγώ ουσιαστικά αυτό θα κάνω!!

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά την περιγραφή μου...

Απλώς δε θα είναι μόνο τα bezels, θα τρέχουν και τα Falcongauges στην ίδια οθόνη και όλα θα είναι κάτω από ένα μεγάλο πάνελ που θα περιλαμβάνει ICP, MFDs, gauges, και πολλούς διακόπτες με λειτουργίες του πιτ.

Ίσως πρέπει να το ζωγραφίσω... :roll:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

δεν μου λες, καλύπτρα παράγγειλες ;
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Όχι, θέλω να το κάνω κάμπριο, να ανεμίζουν τα μαλλιά στους 440 kts :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

Sugarmate έγραψε:Όχι, θέλω να το κάνω κάμπριο, να ανεμίζουν τα μαλλιά στους 440 kts :lol: :lol:
Και να φεύγουν τα μάγουλα πίσω στα αυτιά ; :twisted:
e-HAF Admin
Nikolas_A
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: 27 Φεβ 2007, 17:46

Δημοσίευση από Nikolas_A »

Sugarmate έγραψε:Ίσως πρέπει να το ζωγραφίσω... :roll:
Άσε, μην κουράζεσαι:

http://www.e-haf.org/forum/viewtopic.php?t=8828
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Χμμμ... ναι, περίπου έτσι!

Απλώς θα περιλαμβάνει και όλους τους διακόπτες που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω, όπως στο αρχικό μου layout. Όπως επίσης και τα υπόλοιπα όργανα του Falcongauges...

Η γενική ιδέα είναι αυτή, την ειδική θα τη ζωγραφίσω τελικά...

Πρέπει να καταλήξω σε κάτι, γιατί έτσι όπως πάω και προσθέτω και κάτι, στο τέλος θα φτιάξω κανονικό viperpit!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

εγώ γιατί νομίζεις σε ρώτησα για καλύπτρα ;
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Κι άλλο ένα μικρό update, as promised:

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Πρόχειρο μοντάρισμα του ICP με τα thumbwheels και τους διακόπτες. Δεν είχα το κατάλληλο πάχος μαρκαδόρου και μερικές γραμμές στα thumbwheels έχουν ξεφύγει λιγάκι - θα σβηστούν με οινόπνευμα και θα ξαναγίνουν με το σωστό μαρκαδόρο. Επίσης πρέπει να εκτυπώσω τα decals για την επάνω σειρά κουμπιών (COM1,2 κλπ). Και πρέπει να τελειώσω και με τις προσόψεις των τετράγωνων κουμπιών.

Στη συνέχεια: MFDs...

PS: Η καλύπτρα είναι on the way, directly from Lockheed-Martin (έχω βύσμα 8) )... Τους είπα και μου βάλανε και υαλοκαθαριστήρες γιατί βρέχει συχνά εδώ... :lol: :lol: :lol:
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Τελικά, μετά από (ακόμα μία) αλλαγή σχεδίου, να το σχεδόν τελειωμένο ICP. Δεν έχω εγκαταστήσει τα thumbwheels και το κύκλωμα ακόμα.

Εικόνα

Πριν ρωτήσει κανείς, ναι... το πίνω το γάλα μου. Και όχι, δεν είναι από αυτό το γάλα τα thumbwheels, αυτό έχει κόκκινο καπάκι... :lol:

Ποια είναι η αλλαγή σχεδίου; Ε αφού άρχισα να παίζω με πίτουρα, με φάγανε οι κότες τελικά. Είπα να κάνω ολόκληρο το κόκπιτ... :oops:

Βέβαια δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε τα μέσα, ούτε τα κεφάλαια να κάνω πλήρες και πιστό αντίγραφο (όπως αρκετοί 'καμμένοι' στο viperpit.org που ομολογώ πως ζηλεύω) αλλά κάτι πολύ λειτουργικό και αρκετά κοντά στο αυθεντικό.

Το όλο κόκπιτ θα βασιστεί σε μια καρέκλα τύπου Pello (από το ΙΚΕΑ...) η οποία είναι και πολύ άνετη, και αρκετή προς τα πίσω κλίση έχει για να μοιάζει με ACES (και πολύ φθηνή είναι). Tα μπράτσα της θα επεκταθούν για να φιλοξενήσουν το throttle and stick αλλά και για χώρο όπου θα προσθέτω σιγά-σιγά και άλλα λειτουργικά πάνελς. Μπροστά θα υπάρχει ένα πάνελ, πίσω από το οποίο θα υπάρχει μια οριζόντια 19αρα wide TFT και μια κάθετη 12άρα TFT σε διάταξη Τ (η 12άρα όμως και με κλίση προς τον πιλότο) όπου θα προβάλλονται α. MFDs (από το MFD Extractor) και β. RWR, gauges κλπ όργανα (από το Falcongauges). Όλα αυτά θα φαίνονται από τα κατάλληλα ανοίγματα στο πάνελ, το οποίο θα φιλοξενεί και όλα τα σχετικά κουμπιά (OSBs, CRS κλπ). Πάνω στο μπροστινό πάνελ επίσης θα προσαρμόζεται και η σχετική προεξοχή για το ICP. Εκεί θα είναι και η κυρίως οθόνη (ή θα πετάω με τον projector που επίσης ετοιμάζω :wink: )

Να ένα παραστατικό σχέδιο:
Εικόνα

Αυτή είναι η γενική ιδέα...
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

είσαι φοβερός

το List αν μπορείς ίσιωσε το :)

οι βιδούλες ταιριάξανε τέλεια βλέπω :)

χαίρομαι που βοήθησα
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε: το List αν μπορείς ίσιωσε το :)
Το μόνο κακό με τους στρογγυλούς διακόπτες που χρησιμοποίησα είναι ότι το στρογγυλό κουμπάκι τους μπορεί να περιστραφεί ελεύθερα. Το LIST δεν το πρόσεξα πριν τη φωτό και μου βγήκε λιγο... γερμένο :lol:

(Από την άλλη αυτό είναι καλό γιατί δε χρειαζόταν να είμαι super duper προσεκτικός όταν κολλούσα τα decals στα κουμπιά ώστε να είναι πλήρως ευθυγραμμισμένα. Απλά τα κόλλησα και τα γύρισα να έρθουν ευθεία...)

Θα αρχίσω όπου ναναι και την καλωδίωση, θα χρησιμοποιήσω ένα controller module μόνο για το ICP οπότε θα είναι ένα πλήρως ανεξαρτητο USB ICP...
Απάντηση