Ερώτηση για τον κώδικα του Falcon

Γενικά θέματα για το Falcon 4.0

Συντονιστές: the_ripper, Διαχείριση

Απάντηση
Mystic_J
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 4095
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 22:44
Τοποθεσία: Bόλος

Ερώτηση για τον κώδικα του Falcon

Δημοσίευση από Mystic_J »

Προς τους PC experts.

Αν χρησιμοποιήσουμε προγράμματα όπως Hex editor, debuggers, decompilers, κ.λπ. πάνω στο f4bms.exe θα μπορούσαμε να έχουμε access στον κώδικα?
Εικόνα

HAF ACTION - FULL ACTION
FRISKY RADIO
Επισκέπτης

Re: Ερώτηση για τον κώδικα του Falcon

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Mystic_J έγραψε:Προς τους PC experts.

Αν χρησιμοποιήσουμε προγράμματα όπως Hex editor, debuggers, decompilers, κ.λπ. πάνω στο f4bms.exe θα μπορούσαμε να έχουμε access στον κώδικα?
Μπορεις αλλα ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο me reverce enginnering programming se ΗΕΧ, πρεπει να τρεχει το εχε και ταυτοχρονα να σου βγαζει τον κωδικα... μετα εαν θες να κανεις αλλαγες πρεπει να παρεις συγκεκριμενο κομματι του κωδικα να το τροποιησεις ..ασπουμε SPEED indicators και να το ξανατρεξεις με καινουριο εχε .. ειναι παρα μα παρα πολυ χρονοβορο!!! Ρωτα ACID για λεπτομεριες ... εκτος εαν μπεις στην ομαδα dev του ΟF .. που εχουν τον κωδικα που πεταμε τωra to BMS 3. . .
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Με decompiler μόνο, και με αμφίβολα αποτελέσματα. Πάνε πολλά χρόνια που χρησιμοποίησα decompilers και disassemblers για χμμμ... hacking ;) , αλλά για πολύ μικρά και εύκολα προγραμματάκια. Και ακόμα και τότε, ήταν δύσκολο το εγχείρημα.

Ίσως από τότε να έχουν εξελιχθεί τα εργαλεία decompiling, δεν το γνωρίζω, αλλά αν όχι, τότε δε θα συνιστούσα να ασχοληθείς καν - εκτός αν είσαι (ή μπορείς να βρεις) υπερ-expert στη χρήση τέτοιων τεχνικών.

Αν θέλεις να ασχοληθείς, για κοίτα για το SoftICE...
condor
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
320 ΠΜ Ίκαρος/ 320FW Pilot
Δημοσιεύσεις: 2178
Εγγραφή: 18 Ιαν 2006, 03:06
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευση από condor »

μια πολυ κλασικη χρηση των hex editor ειναι η μικροτροποποιηση δεδομενων(πχ να ανεβασουμε τα χρηματα που εχουμε σε ενα παιχνιδι[cheat]) επισεις χρησιμοποιουνται και για το "σπασιμο" παιχνιδιων..
Εικόνα
[marq=left] :C130: 322VTTS :arrow: HAF525[/marq]
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

condor έγραψε:μια πολυ κλασικη χρηση των hex editor ειναι η μικροτροποποιηση δεδομενων(πχ να ανεβασουμε τα χρηματα που εχουμε σε ενα παιχνιδι[cheat]) επισεις χρησιμοποιουνται και για το "σπασιμο" παιχνιδιων..
Ναι, αν ξέρεις σε ποιο offset να κοιτάξεις. Συνήθως δεν πείραζες το ίδιο το εκτελέσιμο αλλά το save αρχείο που κρατούσε το config του παιχνιδιού (τις ζωές σου, τα χρήματά σου, τους πόντους σου κλπ). Εκεί έβρισκες εύκολα ποια hex τιμή να αλλάξεις - μετατροπή των χρημάτων σου σε hex και search στο save για αυτήν την τιμή. Λόγω μικρού μεγέθους, σου έβγαζε 5-6 αποτελέσματα, τα δοκίμαζες ένα-ένα και το έβρισκες. Στο Falcon πώς θα το κάνεις αυτό;
Pacman
Δημοσιεύσεις: 422
Εγγραφή: 23 Ιουν 2006, 08:51

Δημοσίευση από Pacman »

Οι προηγούμενες απαντήσεις καλύπτουν το ερώτημά σου. Γενικά είναι χλωμό από κώδικα μηχανής να ξαναπάρεις source σε C για παράδειγμα, εκτός κι αν έχω χάσει επεισόδια του Πέρα από το 2000 με τα νέα τεχνολογικά θαύματα (όπως είπε και ο Φίλος Ζαχαρίας :) ). Ο disassembler πάντως, μάλλον θα τα καταφέρει στη δουλειά του. Να σου δώσει δηλαδή source σε Assembly (αλλά μην περιμένεις αυτό που είχε γραφτεί από τους προγραμματιστές, ακόμα κι αν ήταν Assembly).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι πληροφορίες για το source του Falcon 4 (ας είναι και το αρχικό, δεν με πειράζει). Νομίζω είχε γίνει Open Source κάποτε ή όχι; Το έχει "κλείσει" κάποια εταιρεία;
Πού μπορώ να το βρώ νομίμως ή και παρανόμως;
Θέλω κάποια κομμάτια ως παράδειγμα για προσεχές (ζήσε Μάη μου) Project.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ζήτα το από την Lead Pursuit, που το έχει... πιο πιθανό είναι να στο δώσει αυτή παρά να το βρεις αλλιώς (παρόλο που το έχουν πολλοί, είναι σαν τη γυναίκα: δε δανείζεται! ) :lol1: :lol1:

Ζαχαρίας speaking!
thanosc
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 10 Αύγ 2009, 16:52

Δημοσίευση από thanosc »

@Geraki Χίλια συγνώμη για τη δημοσίευση και για το post γενικά αλλά αυτό το post για το bms3... μην έχουμε πάλι τα ίδια με την προηγούμενη φορά???
Όλοι το ξέρουμε ότι το OF το εξελίσουν και δεν έχει σταματήσει αλλά...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

thanosc έγραψε:@Geraki Χίλια συγνώμη για τη δημοσίευση και για το post γενικά αλλά αυτό το post για το bms3... μην έχουμε πάλι τα ίδια με την προηγούμενη φορά???
Όλοι το ξέρουμε ότι το OF το εξελίσουν και δεν έχει σταματήσει αλλά...
Για ποιο BMS 3 εννοεις και ποιο post? σε αυτο που γραφουμε τωρα? check OF 4.7 ver κατω δεξια!! στο UI!
thanosc
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: 10 Αύγ 2009, 16:52

Δημοσίευση από thanosc »

συγνώμη λάθος το κατάλαβα εγώ... νόμιζα ότι μιλούσες για νέα έκδοση του BMS και ότι είναι στα σκαριά... (Ο νηστικός...)
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

ναι γιατί δεν είναι !
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Anzac έγραψε:ναι γιατί δεν είναι !
αυτό μπορεί να διαβαστεί με δύο τρόπους... κατά το "ήξεις αφήξεις..." :wink:

:kinezos: :kinezos:
gerodinis
Δημοσιεύσεις: 2063
Εγγραφή: 11 Αύγ 2007, 17:28

Δημοσίευση από gerodinis »

Pacman έγραψε: Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι πληροφορίες για το source του Falcon 4 (ας είναι και το αρχικό, δεν με πειράζει). Νομίζω είχε γίνει Open Source κάποτε ή όχι; Το έχει "κλείσει" κάποια εταιρεία;
Πού μπορώ να το βρώ νομίμως ή και παρανόμως;
Θέλω κάποια κομμάτια ως παράδειγμα για προσεχές (ζήσε Μάη μου) Project.
Ξεθάβω περσινό θέμα, όμως την ίδια απορία έχω και εγώ. Το Falcon 4.0 όπως το γνωρίζουμε είναι freeware. Γιατί λοιπόν να μην είναι και ανοιχτού κώδικα;
Windows: A 32 bit extension and graphical shell,
for a 16 bit patch to an 8 bit operating system, originally
coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit
company, that can't stand 1 bit of competition. Good thing
there's not any.
Cipher
Δημοσιεύσεις: 1771
Εγγραφή: 29 Δεκ 2008, 16:01
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Cipher »

γιατί πια η lead pursuit έχει τα δικαιώματα και επίσης αυτοί που έχουν κώδικα, δεν τον δίνουν, γιατί μετά θα τον έχουν πολλοί και οι ίδιοι δεν θα είναι και πολύ cool πια....
Απάντηση