Sugarmate Home Cockpit

Πιλοτήρια για Οικιακή Χρήση<br>
Batteries Not Included !

Συντονιστής: Διαχείριση

Απάντηση
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

PFD = Page Fault Display, ειναι στη δεξιά κονσόλα και σου εμφανίζει μήνυμα αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο α/φος.

Τα υπόλοιπα όργανα τα βγάζω με το MFD Extractor (Exporter) του Lightning. Αυτό είχε ξεκινήσει σαν απεικόνιση των MFDs μόνο, αλλά στην πορεία "συγχώνευσε" το FalconGauges του Tango44 που απεικόνιζε τα υπόλοιπα όργανα και ήταν η λύση "όλα σε ένα" για το OF. Αυτή τη στιγμή γίνονται οι απαραίτητες τροποποιήσεις για να δουλεύει και στο BMS 4.32... Δηλαδή, δουλεύει και όπως είναι, απλά δε βγάζει τα MFDs - μικρό το κακό, αφού τα βγάζει το ίδιο το BMS...

link: http://tiny.cc/mfde0550
T-REX
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 03 Φεβ 2010, 09:44
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από T-REX »

Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεση απαντησή σου!!
Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση !!
T-REX
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 03 Φεβ 2010, 09:44
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από T-REX »

Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν έχω καταλάβει πως γίνεται;
Με πoιο πρόγραμμα λειτουργεί αναδραστικά ο εξομειωτης, δηλαδη πώς ανάβει ας πούμε το λεντάκι που έχεις στο μοχλό του landin gear στο cocpit σου παράληλα με αυτό του cocpit στο παιχνίδι;;
Thanks :D
Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση !!
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Γι αυτο χρειαζεσαι ειδικο hardware, υπαρχουν 3-4 τετοιες λυσεις (betainnovations, phcc, κλπ) οι οποιες αναλαμβανουν τοσο την εισοδο (input - διακοπτες/encoders/ποτενσιομετρα κλπ) όσο και την έξοδο (output - LEDs/lights/motors κλπ).

Αν θες να ασχοληθείς γενικά με το άθλημα, επισκέψου το www.viperpit.org εκει θα λυσεις ολες σου τις αποριες (και θα παθεις πλακα με ορισμενες κατασκευες).
T-REX
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 03 Φεβ 2010, 09:44
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από T-REX »

Ναι το έχω δει το Site αλλά είναι στα Αγγλικά, (ξέρω λίγα αλλά όχι πολύ καλά) και με κουράζει αφάνταστα να ψάχνω κάτι πολύ συγκεκριμένο (όπως οι ερώτησεις που σου έκανα παραπάνω) σε ένα ολόκληρο αμερικάνικο Site που τα γράφει όλα μεν, αλλά αντε βρες που είναι η λεπτομέρια-απορία που έχεις, γιαυτό αποφάσισα να σε ρωτήσω μιας και εσύ τα έχεις ήδη ψάξει.

Σαφώς σέβομαι τον χρόνο σου και δεν θέλω να σε κουράζω κάθε τρεις και λίγο με ερωτήσεις και λεπτομέρειες που πιθανών είναι ευκολες να τις βρεις τουλάχιστων σε ξένα Sites, όμως έχω διαβάσει κατά καιρούς τουλάχιστον 3-4 φορές ολόκληρο το Theard που έχεις γράψει, (το κατατάσω σαν το Ελληνικά γραμμένο Ευαγγέλιο του Ελληνα Sim :) , και αφου το διάβαζω με μεγάλη ευχαρίστηση, μου δημιουργούνται κάποιες μικρές απορίες που απλά δεν τις είχες αναλύσει, όπως είχες κάνει με όλες τις άλλες λεπτομέρειες στον τρόπο κατασκευής και υλοποίησης του έργου σου.

Τώρα, εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να προσπαθήσω να κάνω και εγώ ένα HomeCockpit, αν θυμάμαι καλά από τότε που σε πρωτοδιάβασα χε χε ,
τον χώρο τον έχω, τα χέρια μου πιάνουν, λεφτά πολλά δεν υπάρχουν οπότε τα περισότερα πρέπει να γίνουν χειροποίητα όπως το δικό σου, απλά πριν ξεκινήσω θέλω να ξέρω πως θα το κάνω και πως θα λειτουργήσει, γιαυτό και σε ρώτησα παραπάνω

Πάντως σε ευχαριστώ που όταν έφτιαχνες το Cockpit σου μοιραζόσουν εδώ όλες τις λεπτομέρειες για τον τρόπο κατασκευής του :D
Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση !!
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Οχι, δεν παρεθεσα το παραπανω site για να σταματησεις να με κουραζεις με ερωτησεις, απλα σαν το πληρεστερο μεσο ενημερωσης για το θεμα. Αλλα οπως ειπες, ειναι στα αγγλικα, οποτε αν δεν εχεις μεγαλη ευχερεια με τη γλωσσα, σαφως και καλα κανεις και ρωτας εδω. Ειμαστε 3-4 οι κοκπιταδες εδω, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ξερει καποιος την απαντηση.

Περα απο αυτο, ειμαι ακριβως στη φαση που θα στησω πλεον ολο μαζι το κοκπιτ μου (οπως ανεφερα και παραπανω). Μεχρι τωρα ειχα τεσταρει τα διαφορα επιμερους κομματια (κυριως το κεντρικο πανελ) για τη λειτουργικοτητα τους (και κυριως οσον αφορα το θεμα της απεικονισης των οργανων/MFD κλπ). Ολα τα υπολοιπα ηλεκτρικα δεν τα ειχα ως τωρα συνδεσμολογησει, απλα γιατι δεν ειχα βρει χρονο να ασχοληθω με το PHCC και τον προγραμματισμο του αλλα και γιατι επρεπε να στηθει ολο μαζι πρωτα για να κανω τις καλωδιωσεις.

Τωρα που επιτελους θα κατσω να ασχοληθω και παλι, θα συναρμολογησω ολο μαζι το κοκπιτ και θα κανω και τις καλωδιωσεις και τα ηλεκτρικα. Παρεμπιπτοντως, αυτη τη στιγμη στο viperpit παρουσιαζεται μια νεα λυση για τα ηλεκτρικα ενος κοκπιτ, που μοιαζει πολυ καλυτερη και κυριως απλουστερη του PHCC και - το κυριοτερο - με ετοιμο software. ΑN οντως τα πραγματα ειναι οπως παρουσιαζονται και ευοδωθει αυτο το σχεδιο, θεωρω οτι θα προκειται για το "ιερο δισκοποτηρο" του cockpit interfacing. Μεχρι στιγμης ετσι δειχνει και οπου ναναι ξεκιναει μια πρωτη μικρη παραγωγη. Εγω ηδη εχω το PHCC στην κατοχη μου, αλλα θα δοκιμασω και αυτο (και με πετυχαινει στην καλυτερη περιοδο, που ετοιμαζομαι για τα ηλεκτρονικα του κοκπιτ).

Φυσικα θα ενημερωνω το παρον thread για οποιαδηποτε εξελιξη σχετικα με το κοκπιτ μου.
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Συντομα... ;-)
raptor
Δημοσιεύσεις: 4943
Εγγραφή: 31 Μαρ 2004, 09:00
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από raptor »

:)
Εικόνα
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

raptor έγραψε::)
Αυτο θα σου πω μονο: το DED με το Ζ10 που πηρα απο σενα, εγινε κουκλα... Και θα επαναλαβω:

Συντομα... :twisted:
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

gerodinis έγραψε:
kypselos έγραψε:εγω παντως σου εχω ετοιμη την προσφορα οταν με το καλο τελειωσεις :lol:
Θα το παρουσιάσει κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών του Λονδίνου.
Χμμμ... ρε συ, αυτος κατι ηξερε... κοντα επεσε!
Άβαταρ μέλους
Anzac
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 36880
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anzac »

που εισαι ρε sugar ?
e-HAF Admin
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Ειπαμε... συντομα θα εχετε νεα μου... ;)
Sugarmate
Δημοσιεύσεις: 2039
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007, 23:29
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sugarmate »

Λοιπον... εχουμε και λεμε:

Επιτελους προοδος! Εστησα το κοκπιτ και του εβαλα μια 42" TV για οθόνη. Έβαλα επίσης μια δεύτερη κάρτα γραφικών στο PC σε μορφή PCI για να βγάλω κι άλλες εξόδους κι έτσι έχω από την κύρια κάρτα την 42" TV και μια 12" που τρέχει τα όργανα στο center pedestal και από την PCI κάρτα βγάζω άλλες δυο 10" οθόνες που τρέχουν τα MFD, το RWR, το Backup ADI και το Fuel Flow. Ολοκλήρωσα επίσης τα ηλεκτρονικά της μανέτας και πλέον παίζει κανονικά και με AB και idle detents. Δεν έχω τελειώσει ακόμα το Force Sensing stick και τη βάση του κι έτσι χρησιμοποιώ ακόμα το κανονικό unmodified Cougar. Το ICP επίσης παίζει κανονικά, όπως και το DED που είναι φτιαγμένο από ένα σετάκι Logitech Z-10. Έχω επισης τα Simped rudder pedals τα οποία παίζουν κανονικά και γενικά όλα κυλούν καλά. Σιγά σιγά θα αρχίσω και τις καλωδιώσεις των panels και θα δω πώς θα υλοποιήσω τα όργανα στο δεξί χέρι.

Αλλά όλα αυτά είναι λόγια. Enjoy a small teaser: (δειτε το σε full screen και HD...)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p8MSbVWnXTY&hd=1[/youtube]

Αυτααααααα..... 8)
Gabri
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 16:34

Δημοσίευση από Gabri »

(συγγνωμη για τη γλωσσα αλλα...) Γ Α Μ Α Ε Ι!
Εικόνα
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!
Απάντηση